Teise võetud järelmaksud minu poja nimel

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Teise võetud järelmaksud minu poja nimel

14 Juun 2022, 15:23

Tere!
Minu poeg (hetkel 18 a) elas mingi perioodi oma isa juures. Nüüd on laps minu juures tagasi ja ütles, et isa ostis tema nimel Hansapostist järelmaksuga mitmeid esemeid. Poisil puudub muu kindel sissetulek peale peretoetuse, mis laekub tema arvele (60 eurot kuus). Järelmaksu saamiseks kandis lapse isa lapse arvele ühel korral 600 eurot, mille laps pidi kohe isale tagastama, kui järelmaksudele oli saadud positiivsed vastused. Lapse sõnul ta lihtsalt ei julgenud keelduda isale järelmaksuga esemeid soetamast. Lapsel on diagnoositud ka raske depressioon psühhootiliste sümptomitega ja osaline töövõime.
Järelmakse on mitu. Kokku tuleb ühe kuu summa 179 eurot. Järelmaksude perioodid on erinevad, aga näiteks ühe eseme järelmaks on võetud 60 kuuks. Esemed asuvad lapse isa elukohas.
Kuna lapse isal on eelnvalt korduv muster jätta enda kohustused tasumata, siis on hirm, et ta võib seda teha ka nüüd. Kas ja kuidas oleks võimalik neist järelmaksudest loobuda või kas ja kuidas oleks need järelmaksud võimalik vormistada esemete tegeliku haldaja nimele (lapse isa)?
Kohtu poole laps pöörduda ei soovi kuna kardab isa reaktsiooni.
Lugupidamisega ja ette tänades,
murelik lapsevanem

Re: Teise võetud järelmaksud minu poja nimel

14 Juun 2022, 21:09

Tere

Paraku on Eesti seaduste kohaselt 18-aastane isik täisealine ja vastutab oma otsuste ja ka sõlmitud lepingute täitmise eest ise. Kahjuks ei ole võimalik isa kohustada lepinguid enda nimele ümber vormistama. Kuna asjad on ostudokumentide kohaselt ostnud laps, kuuluvad need lapsele ja vajadusel on võimalik asju isa valdusest välja nõuda, kui on võimalik tõendada, et need seal asuvad. Lapse positsiooni kindlustamiseks võiks küsida isalt praegu, kui kõik veel sujub, võlatunnistus, milles ta oma võlgnevust jaatab, kohustused ise täita lubab ja ka graafik ning konkreetsed summad. Sellise dokumendi olemasolul võib olla vähemalt võimalus isalt tulevikus, kui vajadus peaks tekkima, lepingute teenindamiseks vajalik raha välja nõuda.
Sama sei saa vastaja päriselt välistada, et tehingud on tühised, kui esinevad faktilised asjaolud, mis tehingute tühisuse kaasa tuua võiksid. Kuivõrd olukord on nüansirohke, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele, et kõik asjaolud läbi analüüsida ja perspektiivid välja selgitada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta