Inkasso nõue Soome parkimistrahvi eest

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Inkasso nõue Soome parkimistrahvi eest

08 Sept 2021, 13:23

Täna saabusid mulle e-postile nõuded Eesti inkassofirmalt 26.08.2016 ja 27.08.2016 aastal Soomes tehtud leppetrahvide (parkimistrahvid) kohta. Tol ajal oli üks kaubik minu nimel, kuid ise ma sellega ei sõitnud. Sel perioodil ma Soomes ei viibinud. Tagant järgi ei suuda meenutada, kes selle sõidukiga sõitis ja parkis. Auto sai 2016 aasta lõpus maha müüdud.

Eesti maksukorralduse seaduse järgi aeguvad nõuded 3 aastaga, mõnel juhul 5 aastaga. Lisaks peaks leppetrahv olema tehtud sõidukijuhile, mitte omanikule. Tegin inkassole vastavasisulise vastuse ja andsin teada, et trahvid on aegunud ja mina sõiduki omanikuna neid tasuda ei soovi. Lisaks tundub trahvisumma ebamääraselt suur- 60 eurot päev ehk siis kokku 120 eurot, lisaks viivised ja sissenõudekulud. Kokku 201,95 eurot.

Miksipärast arvan, et sellega asi ei piirdu. Millised on minu õigused ja mida sellises olukorras tegema peaksin?

Lisaks tekkis küsimus, et kas trahvide välja nõudmisel lähtutakse Eesti või Soome seadustest? Soome seadustega ma kursis ei ole. Kas inkasso firma peaks mind teavitama, kui Soomes kehtivad teised aegumisajad?

Re: Inkasso nõue Soome parkimistrahvi eest

08 Sept 2021, 18:04

Tere

Aegumine tuleneb sama riigi õigusest, millise alusel leping sõlmitakse ja millist lepingule kohaldatakse. Teie küsimuse puhul siis Soome siseriiklikust õigusest. Foorumis anname vastuseid Eesti õigusest lähtuvalt, seega ei ole võimalik anda hinnangut Soome leppetrahvi võimalikule aegumisele.
Juhiseid inkassofirmaga suhtlemiseks sate Hugo.legal veebilehelt https://hugo.legal/inkasso-volgade-sissenoudmine/
Kui soovite detailset asjaoludest lähtuvat nõustamist, soovitan Teil pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Selleks palun valige endale sobiv konsultatsiooniaeg ja viis siit: https://hugo.legal/broneeri või helistades numbril: 6 880 400
Juhul, kui teie sissetulek on kuni 1200 bruto või lastega seotud küsimuses kuni 1700 bruto, siis on kaks tundi õigusabi tasuta (tasuda tuleb üksnes 5 eurot omaosalustasu).

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Inkasso nõue Soome parkimistrahvi eest

09 Sept 2021, 11:16

Nüüdseks on selgunud, et ka Soomes kehtib 3 aastane aegumistähtaeg.

Küsimus aga järgmine. Esialgu saadetud teates oli kirjas, et tegemist on leppetrahviga. Leppetrahv kehtib siis eraparklates tehtud trahvide puhul ja minu teada oligi tegemist eraparklaga.

Nüüd sain aga inkassost veel teate:
Käsitleme nõudeid kui viivistasu otsuseid, mille aegumine on 3 aastat alates väljastamisest. Ja 5 aastat saame kuvada maksehäiret ka pärast aegumist Taust.ee keskkonnas. Aegumine ei tähenda, et me menetleda ei tohi, aegumine annab võlgnikule õiguse loobuda tasumisest, mitte ei keela meil menetleda.

Kas selline käsitlus on õiguspärane?

Re: Inkasso nõue Soome parkimistrahvi eest

09 Sept 2021, 18:45

Tere

Iseenesest otseselt õigusvastane see käsitlus ei ole. Küll aga on pisut ühekülgne ja mõned nüansid on jäänud tähelepanuta. On õige, et aegumine ei kohaldu automaatselt ja aegunud nõuete täitmist tohib meenutada. Samuti on õige, et võlgnikul on õigus aegunud kohustuse täitmisest aegumisele tuginedes keelduda. Seda arvestab ka kohus. Maksehäireid tohib küll ka peale aegumist avaldada, ent varasemalt on kohus asunud seisukohale, et juba aegunud maksehäiret avaldama asuda ei tohi. Teie õigusi kahjustava tegevuse lõpetamiseks on Teil õigus pöörduda kohtu poole. Kohus teeb otsuse kõiki asjas tähtsust omavaid asjaolusid kaaludes.
Edasiseks nõustamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele veebilehel https://hugo.legal/ HUGO.legal pakub koostöös Justiitsministeeriumiga Eestis elavatele inimestele 2 tundi tasuta õigusnõustamist. Tasuta õigusnõu saavad kõik Eestis elavad inimesed, kelle keskmine brutosissetulek on kuni 1200 eurot kuus. Enne nõustamist tuleb sõlmida kliendileping ja tasuda 5€ lepingutasu.
Pakume nii kohtumisega nõustamist, kui distantsnõustamist. Kohtumisega nõustamised toimuvad HUGO kontorites üle Eesti. Distantsnõustamist pakume video ja e-posti teel.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta