Kohtutäitur ja kolmas isik

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kohtutäitur ja kolmas isik

10 Apr 2019, 14:00

Tere, mul on järgmine mure: kohtutäitur arestis minu konto 5.04, samal päeval laekus minu kontole kolmanda isiku üks osa palgast (minul ja kolmanda isiku tööandjal on sama palk ja kolmandal isikul oli vaja raha kohe kätte saada). Koheselt broneeris kohtutäitur selle summa, kuid tema kontole läks see alles 8.04. Mina tegin 6.04 ehk päev pärast konto arestimist ja raha laekumist avalduse selle tagasi saamiseks. 8.04 saatis kohtutäitur mulle kirja, kus olid kõikide minu pangakontode arestimise aktid, kuid ma ei saanud vastust oma avaldusele. Tegin uue avalduse, kuna siis oli raha juba kohtutäituri arvele läinud.
9.04 laekus minu kontole kolmanda isiku tööandjalt ka kolmanda isiku ülejäänud palk, mille kohtutäitur samuti ära võttis. Esitasin uue avalduse raha tagastamiseks, seekord juba selgitustega ja tõenditega, et tegemist on kolmanda isiku rahaga, mitte minu omaga. Kolmanda isiku tööandja proovis kohtutäiturile helistada, kuid ta ei vastanud telefonile.
Kohtutäituri abi kirjutas 10.04, et kohtutäitur arestib kolmanda isiku tehtavad ülekanded ja need lähevad minu võlgnevuse katteks, kuna sissetulekuks ei loeta kolmanda isiku poolt tehtud ülekandeid. Selgitasin, et tegemist ei ole kolmanda isiku ülekandega mulle, vaid kolmanda isiku tööandja tegi selle ülekande ja tegemist on kolmanda isiku palgaga. Kolmas isik ei puutu minu võlgnevusse ja tema palka ei saa ära võtta minu võlgnevuse katteks. Kuidas peaks sellises olukorras toimima?
Kolmas isik soovib oma raha tagasi saada, ta tegi ka ise avalduse kohtutäiturile selle tagasisaamiseks ning lisas tõendid, et tegemist on tema palgaga (tööandja poolt tehtud ülekande selgituses on kirjas selle kolmanda isiku nimi ja kuu mille eest palk laekub). Tänan!

Re: Kohtutäitur ja kolmas isik

17 Apr 2019, 18:05

Tere

Teie küsimusele annab vastuse Täitemenetluse seadustiku § 77 lg 2, mille kohaselt Kohtutäitur vabastab kolmanda isiku avalduse alusel asja arestist, kui on ilmne, et ta on arestinud kolmandale isikule kuuluva asja. Kohtutäitur teavitab sissenõudjat asja arestist vabastamisest viivitamata.
Seega tuleb kolmandal isikul esitada avaldus, tõendada vara kuulumist talle ja seejärel peab kohtutäitur vara arestist vabastama. Kui kolmas isik taotleb asja arestist vabastamist ja kohtutäitur sellest keeldub, selgitab ta kolmandale isikule õigust esitada vara arestist vabastamise hagi.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta