Elatisraha + kiirlaenud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elatisraha + kiirlaenud

06 Mär 2016, 14:49

Tere, küsimus/mure siis selline, et maksan hetkel iga kuu elatisrahasid 215eur. Olen veits valesi otsuseid teinud ja hetkeseisuga 4000-4500eur kiirlaenudele võlgu. Sooviks lihtsalt teada, et kui ma kiirlaenusid ära ei maksa, hakkab kohtutäitur või keegi palka näpistama AGA kuna mul on ka elatisrahasid vaja maksta, kas sel juhul PEAB kohtutäitur jätma alles 430eur (hetkeline miinimumpalk) või peab jätma alles ainult 215eur (pool miinimumpalgast elatisrahade tõttu)? Miinimumpalgaga elaks ära aga 215euriga ei kujuta ettegi...proovin küll igakuu neid maksta aga endal tükitöö ja hetkel arvutades peale maksude peaks jääma toidu/majapidamistarvete peale igakuu parimal juhul 50-70eur. Et põhiküsimus siis oleks, kui ma ei suuda kiirlaenusid ära tasuda ja inkasso/kohtutäiturite tegutsemisel peaksid nad jätma mulle alles kas 215eur või 430eur? Aitäh.

Re: Elatisraha + kiirlaenud

08 Mär 2016, 16:17

Täitemenetluse seadustiku (TMS) § 132 lg 1 kohaselt võlgniku sissetulekut ei arestita, kui see ei ületa ühe kuu eest ettenähtud palga alammäära suurust või vastavat osa nädala või päeva sissetulekust. TMS § 132 lg 2 järgi kui võlgnik peab seadusest tulenevalt ülal teist isikut või maksab talle elatist, suureneb mittearestitav summa iga ülalpeetava kohta ühe kolmandiku võrra palga alammäärast kuus, välja arvatud juhul, kui sundtäidetakse lapse elatisnõuet.

Seega üldjuhul (st nn kiirlaenude, trahvide jms sissenõudmisel) Teie arestimisele mittekuuluv sissetuleku osa on 573,33 eurot (430 + 133,33 lapse kohta).

Tõsiküll juhul, kui kohtutäiturile esitatakse täitmisele lapse elatisnõue, siis sellisel juhul võib kohtutäitur täiendavalt arestida kuni pool palga alammäärast sh jätta võlgnikule arestimata vaid 215 eurot. Viimast on aga võimalik teha üksnes elatise täitmiseks toimuvas menetluses, muudes täitemenetlustes (sh kiirlaenude sissenõudmine jms) jääb Teie mittearestitavaks miinimumiks jätkuvalt 573,33 eurot.


Vastas Oksana Kutšmei.

Vasta