Vara jagamine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 16 Aug 2013, 12:33

Vara jagamine

16 Aug 2013, 12:47

Enne abiellumist soetasime mehega kaasomandisse pangalaenuga maja (30 aastaks). Hetkel oleme ära lahutanud ja mina koos lapsega majast välja kolinud, mees soovib majas edasi elada, maja maha müüa ei soovi.
Mehe soov on, et ma loobuksin oma osast. Saan aru et antud juhul on majal peal kohustus panga ees. Abielu jooksul oleme me mõlemad mehega investeerinud majja ja aeda märkimisväärse summa raha, et vana maja renoveerida ja uuendada. Soovin küsida, kas on õiglane lihtsalt loobuda ja anda oma osa mehele või on mul õigust küsida ka mingit kompensatsiooni selle eest, mida mina olen majja abielu jooksul investeerinud? Ja kui see võimalus on, siis kuidas sellistel puhkudel arvestus käib.

Postitusi: 1182
Liitunud: 04 Mai 2012, 13:22

Re: Vara jagamine

27 Aug 2013, 12:16

Tere,

Küsimusest ei tulene mitmed olulised asjaolud (nt kohustuse suurus panga ees, kinnistu väärtus enne investeeringuid ja praegu, investeeringute tegemise kohta tõendite olemasolu jms).
Kui kohustus panga ees on võetud mõlema kaasomaniku poolt (vastamiseks tuleks tutvuda ka lepingu jm dokumentidega), siis laenu tagastamise eest ka vastutavad mõlemad.
Asjaõigusseadus (vt § 77) ütleb, kui kaasomanikud ei saavuta kokkulepet kaasomandis oleva asja jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada asi kaasomanike vahel reaalosades, anda asi ühele või mitmele kaasomanikule, pannes neile kohustuse maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas, või müüa asi avalikul või kaasomanikevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada kaasomanike vahel vastavalt nende osa suurusele.
Oma mõttelisest osast kinnistust iseenesest loobuma ei pea, kuid – kuidas jagada laenukohustus ning kaasomandis olev kinnistu; kas ja millist kompensatsiooni mõttelise osa eest on võimalik taotleda (kaaluda võib ka muid nõudeid olenevalt täiendavatest asjaoludest), - selle väljaselgitamiseks tuleks pöörduda koos dokumentidega isiklikule õigusnõustamisele, et leida Teile parim lahendus võttes arvesse kõiki asjaolusid.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta