Liisingulepingu ebakohane täitmine

Foorumi reeglid
Foorumi sihtgrupiks füüsilised isikud.
Küsimusi saab esitada ainult id-kaardiga.
Küsimuste esitamisel kuvatakse Teie ees- ja perekonnanimi.
Küsimustele vastatakse 5 tööpäeva jooksul.
Küsimustele ja vastustele ei saa esitada kommentaare.
Ebasobivad postitused kustutatakse.
Vasta
Postitusi: 1
Liitunud: 01 Dets 2012, 11:50

Liisingulepingu ebakohane täitmine

01 Dets 2012, 11:55

Tere,
Suur mure järgmine, äkki oskab keegi mind aidata või olen pääsematus olukorras:
Aastal 2008 sai usaldatud tuttavat, et ainult paariks kuuks vaja minu abi ja võetud oma nimele liisingusse auto (minu/panga nimel auto, kasutaja oli passis siis see, kellele auto tegelikult võtsin). Aasta aega toimus maksmine ilusasti, siis tekkisid raskused ja liikus auto pooleldi minu teadmata järgmiste isikute kätte. Kuna endal finantsilised võimalused puudused liisingu maksmiseks tollal ajal, siis olingi nagu lollina nõus, et las keegi teine maksab seda edasi ja jutu järgi lubati ka kohe maha müüa kui ostja leidub. Maksti jälle mõnda aega ilusasti liisingut, siis tuli mul kaitseväe kohustus peale, tekkisid probleemid - ei laekunud makseid liisingule ja ma ei teadnud lõpuks isegi, kelle käes auto täpselt on. Sõjaväes olles ei saanud telefoni kasutada ja asja uurida, pangaga paar korda sain ühendust, seletasin mure ära. Poole aasta möödudes lõpetati panga poolt leping ühepoolselt ära. Jäi ülesse võlg ca 2900.-euri ( 6 kuu eest) + kogu maksmata osa ca. 24 000.-euri, kokku on hetke seisuga võlg ca. 27 000.-euri, millest maksehäirete registris üleval 2009a seisuga 2900.-euri. Tegin politsesisse avalduse esimesel linnaloal, et pange auto vähemalt tagaotsitavaks, mina ei tea kus see auto asub ja kelle käes, kirjutasin samamoodi pika seletuskirja mis juhtus. Saadeti vastus, et kuriteo koosseis puudub ja lahendage asi tsiviilkohtus. Tegin nooremana väga suure rumaluse - et usaldasin inimest, pank ütles, et kuna auto sinu nimel siis ei oleks tohtinud sa seda kolmandate isikute kätte üldse andagi, kõige eest vastutad sina.
Tänase päeva seisuga on üleval 2900.-euri maksehäireregistris(2009a. nõue), ülejäänut nõudis pank minult kirja teel. Auto on siiamaani kadunud ja arvatavasti kuskil väljaspool Eestit või varuosadeks, see inimene kellele algselt auto võtsin liisingusse laiutab. Laenu ma kuskilt ei saa, et see ära maksta, kinnisvara mul ei ole endal, lihtne eesti inimene ja õigusabist ma ka väga palju ei tea. Tean, et ta on ka petnud teisi inimesi kinnisvaraga ja ka autodega, seal on kahjud juba kohati väga suured. Mida teha?

Postitusi: 1182
Liitunud: 04 Mai 2012, 13:22

Re: Liisingulepingu ebakohane täitmine

07 Dets 2012, 23:44

Tere,

Paraku on tõesti nii, et lepingust tulenevad kohustused panga ees on Teie kanda. Ilmselt olid kokkulepped teiste isikutega ka suulised, nii et neid on keeruline (kui mitte võimatu tõendada). Kui aga Teil on teada ja võimalik ka tõendada, kellele auto üle andsite (ja Teile teadmata edasi anti), siis on täpsete asjaolude selgitamisel ja nende tõendamise võimalikkuse korral ehk võimalik kaaluda mõningaid nõudeid (asja väljanõudmine, kahju hüvitamine). Samas – alati tuleb arvestada ka nõude esitamisel selle perspektiivikust ja reaalse täitmise võimalikkust (st kas tõendamine on võimalik ja kas isegi positiivse kohtulahendi puhul on otsust võimalik täita). Samas tõesti olukord on keeruline – asja valduse üle andmiseks Teil liisinguandjaga kokkulepet ei olnud, valduse andsite ära vabatahtlikult, ei ole teada kus ja kelle valduses/heauskses omandis auto praegu on, kirjalike kokkulepete puudumine jne. Kuna rahaline nõue Teie vastu on siiski üsna suur, siis tasuks kaaluda esmalt õigusnõustamist selleks, et välja selgitada nõude esitamise võimalikkus. Selleks on võimalik taotleda vajadusel riigi õigusabi, nt esmalt õigusnõustamiseks, et koos advokaadiga otsustada edasine tegevus. NB! riigi õigusabi ei pruugi olla alati täiesti tasuta, vt tingimused: http://www.juristaitab.ee/KKK/kohtusse- ... -oigusabi/
Kuna viitate, et nende isikute tegevus võib olla süstemaatiline ning korduv, kaaluge siiski politseisse avalduse tegemist. Auto tagaotsimiseks on ka liisinguandjal kui omanikul teatud võimalused.

Lugupidamisega
SA Õigusteenuste Büroo

Vasta