Kasutuskord KÜ maal

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kasutuskord KÜ maal

10 Nov 2011, 19:36

Tere

Olukord selline.

Arendaja müüs korterid uutele omanikele, millest ühele korterile määras hoovialale (üle poole) kasutuskorra. Teistele müües seda kasutuskorda ei tutvustatud (loe: notaris plaani ei näidatud ja lepingus ka selle kohta viide puudub). Teiste leingutes on kirjas ainult mõtteline osa kogu pinnast, mis on jaotatud täpsel nii, nagu kasutuskorda ei oleks tehtud ühegi korteri omanikuga.

Täna oleme olukorras, kus arendajat enam ei ole ja vaja juurdeehitusele ehitusluba saada. Juurdeehituse tõttu peame hooviala ümber planeerima koos parkimiskohtadega.

Siit probleem - kasutuskorraga (pool hoovialast) korteri omanik ei soovi, et tema maalalale (mis on tema lepingus temale määratud kasutada) parkimist korraldatakse. See omakorda takistab juurdeehituse ehitusloa taotlemist.

Küsimused
1. Kas kasutuskord antud korteriomanikul on ülimuslikum kui teiste mõttelised osad (st kui teiste lepingud ei kajasta tema kasutuskoda)?
2. Kas ehitise laiendust saab ilma ühe osanikuta taodelda vastavalt enamuse soovile (st 80% on nõus ehitise laiendusega)

Re: Kasutuskord KÜ maal

14 Nov 2011, 18:50

Parkimiskorra kehtestamine kaasomandis oleval KÜ maal peaks toimuma kokkuleppel. Kokkuleppe mittesaavutamisel tuleb aga pöörduda kohtusse. KÜ maa on kaasomandis kõigi korteriomanike vahel. Kaasomanike osad ühises asjas on võrdsed, kui seaduses või tehinguga ei ole sätestatud teisiti. Kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppe või kaasomanike enamuse otsuse kohaselt, kui sellele enamusele kuulub suurem osa ühises asjas. Seega, kui enamus korteriomanikest soovib ehitise laiendust, siis vähemus peaks alluma sellele. Kasutuskorra kehtestamine esialgsel korteri müügil ei tekita veel olukorda, et sellel korteriomanikul oleks omanduses suurem osa KÜ maast. Ikkagi, kui kokkulepet ei saavutata on ainsaks võimaluseks vaidluse lahendamine kohtus.


Vastas Kaja Kiilo

Re: Kasutuskord KÜ maal

20 Nov 2011, 09:05

Kuid, kas kasutuskord tähendab, et ainult kasutuskorra omanik võib otsustada kasutuskorra alal tehtava planeeringu üle?

Re: Kasutuskord KÜ maal

23 Nov 2011, 15:53

Kasutuskorral ei saa olla omanikku. Kasutuskord tähendab, et KÜ maad kasutavad kaasomanikud teatud kokkulepitud viisil. Kasutuskorra kokkulepe ei tohiks õigupoolest anda kellelegi eeliseid, vaid peaks võimaldama ühist asja kasutada võrdsetel alustel kõigi kaasomanke poolt. Kui hetkel kehtiv kasutuskord annab suured eelised kellelegi, siis tuleb saavutada olukord, kus KÜ maa kasutuskord rahuldaks kaasomanike enamust. Varasemas vastuses on selgitatud, et planeeringu üle langetab otsuse korteriomanike enamus ja kui keegi korteriomanikest ei nõustu vastuvõetud otsusega, siis on võimalus see vaidlustada kohtus.


Vastas Kaja Kiilo

Vasta