kaasomandi notariaalne kokkulepe

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

kaasomandi notariaalne kokkulepe

04 Mai 2023, 18:40

Meil korteriühistus olemas notariaalne kokkulepe kaasomandi jaotamise kohta, mis määrab osad ruumid mõne korteri ainuvaldusse ning mis on lepingu lisaks oleval plaanil tähistatud. Meie korterile kuulub korteri alla jääv keldriruum. Mul küsimus, et kas ma võin selle ruumi ühendada korteriga trepi kaudu nii et ta muutub korteriga koos kasutatavaks? Kas lisaks ehitusloale (mis olemas) on veel mingeid protseduure, mis peavad sellisele tegevusele eelnema? Tänud

Re: kaasomandi notariaalne kokkulepe

05 Mai 2023, 21:52

Tere

Notariaalse kasutuskorraga saab kokku leppida mõnede kaasomandi esemeks olevate ruumide jätmises kellegi ainukasutusse omandi kuulumist kaasomanikele muutmata. Kaaomandi osaks oleva ruumi liitmine eluruumi juurde on aga eriomandi kokkuleppe muutmine, millega suureneb Teie omand ja väheneb kõigi kaasomanike osa ühises omandis ja seda saab teha notariaalselt kõigi kaasomanike nõusolekul.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: kaasomandi notariaalne kokkulepe

06 Mai 2023, 15:26

Tänud vastamast. Minu küsimus tegelikkuses oligi vist selle kohta, et kas korteriomandit ja selle juurde kasutuskorra alusel kuuluvat ruumi võib selliselt trepiga ühendatuna koos kasutada, ilma et peaks seetõttu omandisuhteid muutma? Et selline nende kooskasutus ei tähenda automaatselt omandisuhete muutmise vajadust?
Tänud

Re: kaasomandi notariaalne kokkulepe

08 Mai 2023, 18:50

Tere

Iseenesest võib eriomandi eset ja kasutuskorra kokkuleppe alusel ainukasutuses olevad kaasomandi osa koos kasutada. Siiski võib Teie kirjeldatud asjaoludel tekkida olukord, kus trepi ehitamisega muutub Teie eriomandi suurus ja sellega seoses ka Teie mõttelise osa suurus kaasomandis. Sellisel juhul on vajalik ikka kaasomanike kokkulepe ja registrisse muudatuste tegemine. Kui pinna muutusi mingil määral ei teki, ei ole vajalik ka uus kokkulepe ega registrikande muudatused.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta