Eluruumi/äriruumi väljaüürimise õigus eraisikul

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Eluruumi/äriruumi väljaüürimise õigus eraisikul

25 Apr 2023, 13:36

Soovin eraisikuna välja üürida garaaži airbnb platvormi kaudu. Airbnb toe sõnul on garaaži üürimine lubatud, kui aga teenuse ostjad ise on nõus garaaži vastava üürihinna eest kasutama. Tõesti - nende veebilehel on võimalikke ööbimispaikade kategooriad luksuskortereist kuni jõeparvede või puu otsa ehitatud majakesteni. Kuidas garaaž juriidilises mõttes käitub - kas ta on äriruum või käsitletav eluruumi osana? Missugused on mu juriidilised õigused/põhjendused garaaži väljaüürimiseks airbnb kaudu? Airbnb tugi juriidilist nõu ei jaga.

Re: Eluruumi/äriruumi väljaüürimise õigus eraisikul

25 Apr 2023, 22:27

Tere

Garaaž ei saa olla eluruum, küll võib see olla eluruumi juurde kuuluv abihoone. Samuti võib see olla äripind. Mis liiki hoonega on käesoleval hetkel tegemist, nähtub kinnistusregistrist. Küsimuse juriidilisi õigusi/põhjendusi puudutav osa jääb arusaamatuks. Omanikul on õigus oma asja vabalt kasutada, käsutada, koormata, ka soovi korral üürile anda. Kui üüritulu deklareeritakse, ei ole mistahes üürilepingu sõlmimiseks vaja muud kui omaniku ja üürniku ühist tahet leping sõlmida.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Eluruumi/äriruumi väljaüürimise õigus eraisikul

26 Apr 2023, 06:45

Tänan kiire ja täpse vastuse eest.
Minu küsimus tuleneb sellest, et naabrite sõnul on garaaži väljaüürimine ööbimiseks ebaseaduslik ja lubasid minna linnavalitsusse kaebama, kui ma ei kasuta garaaži selleks, milleks ta on ette nähtud. Mulle jääbki siinkohal arusaamatuks, kas siinkohal minu õigus asja vabalt kasutada ja käsutada kehtib. Või et mis argumendiga minu plaanitav tegevus on ebaseaduslik?

Re: Eluruumi/äriruumi väljaüürimise õigus eraisikul

26 Apr 2023, 16:53

Tere

Teie küsimusest võib järeldada, et majutus hakkaks olema lühiajaline ja tegemist ei ole eluruumiga võlaõigusseaduse mõttes. Võlaõigusseaduses on sätestatud, et Eluruum on elamu või korter, mis on kasutatav alaliseks elamiseks. Äriruum on majandus- või kutsetegevuses kasutatav ruum. Elu- ja äriruumide üürimise kohta sätestatut ei kohaldata muuhulgas majutusettevõtte ruumide ning puhkamiseks mõeldud ruumide üürilepingutele tähtajaga mitte üle kolme kuu, samuti muude ruumide ajutiseks kasutamiseks sõlmitud üürilepingutele. Seega ei ole tegemist ei elu- ega äriruumiga. Vastaja garaaži väljaüürimiseks lühiajaliseks majutuseks takistust ei näe.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta