Kas ühistu liikmel on õigus saada fonoluku kood?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kas ühistu liikmel on õigus saada fonoluku kood?

13 Apr 2023, 14:21

Maja välisuksel on koodlukk ehk fonolukk, mida saab hetkel avada ainult puutetundliku võtmega (uksel endal on küll ka halvasti keeratav snepperlukk).

Kuna tegemist on suvel lühiaegsele rendile antava korteriga, siis on minul omanikuna soov saada lisaks ka kood, millega majja siseneda, et saaksin selle edastada rentnikule (Lukuexperdi esindaja sõnul ei saa ka puutetundlikke võtmeid rohkem juurde teha, sest toorikuid, mis tulid Venemaalt , enam saada ei ole). Koodi saab seadistada ja olen nõus selle ka isiklikult kinni maksma. Küsisin juhatuse esimehelt luba ja alguses lubati seda teha, aga kui selgus, et Lukuexpert minu soovi peale koodi ei seadista, siis palusin selle palve esitada juhatuse esimehel.

Aga nüüd juhatuse seisukoht muutus ja nad keelduvad edastamast minu palvet teenuse pakkujale ja toovad välja kaks põhjust:
1. Tagumise väljapääsu juures ehk keldrisse viivas koridoris hoiustatakse rattaid ja kärusid (PS mis on tuleohutuse reeglitele mitte vastav!) ja kardetakse, et kui kood levib, siis võidakse midagi ära varastada.
2. Ei soovita lühiaegseid rentnikke, sest nad võivad olla lärmakad jne.

Mina leian, et need põhjused ei ole piisavad, et takistada minul oma korteriomandit välja rentida.

Olen hetkel olnud juhatusega avameelne ja rääkinud miks mul koodi on vaja, aga kui sooviksin seda lihtsalt põhjusel, et ise seda kasutada, siis ma saan aru, et vastuväiteid ei oleks. Seega on minu seisukohast võttes hetkel siiski tegemist nö võimu kuritarvitamisega? Kas mul on õigus siiski saada ukse kood?

Re: Kas ühistu liikmel on õigus saada fonoluku kood?

14 Apr 2023, 07:53

Tere

Omanikul peab olema ligipääs oma omandile. Samuti on omanikul kõik õigused oma omandit vabalt kasutada ja käsutada, sealhulgas soovi korral välja rentida. Küsimuses kirjeldatud olukorras vastaja koodi mitteandmiseks alust ei näe. Seda võiks põhjendada turvalisuse vähenemisega omaniku vahetumisel (korteriomandi võõrandamisel), ent sel juhul on tõenäoliselt võimalik koodi ümber seadistada või muuta.
Soovitan küsimuse üle arutada üldkoosolekul. Kuivõrd ka korteriühistus otsustatakse ühise asja kasutamise üle ühiselt, on üldkoosolekul siinkohal määrav sõnaõigus.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kas ühistu liikmel on õigus saada fonoluku kood?

14 Apr 2023, 08:35

Tere!
Tänan vastuse eest!
Kahjuks on nii, et üldkoosolek tuleb kokku heal juhul sügisel, aga koodi on mul vaja enne suve, et saaksin korterit välja rentida. Kui te ütlete oma vastuses, et võin oma omandit vabalt käsutada ja kasutada, siis üldkoosolekul võivad teised elanikud seda siiski ka teisiti näha st oma vaatevinklist, et parem on, kui korter on tühi ja neil seega ka rahulikum elada. Seega ei saa ma üldkoosoleku peale lootma jääda nii kui nii. Antud juhul minu õigusi kitsendatakse igal moel. Üks põhjus keeldumiseks on ebaseaduslik ja teine subjektiivne. Kuhu peaksin pöörduma, et saada ukse kood, mida mul on õigus saada?
Ette tänades,

Re: Kas ühistu liikmel on õigus saada fonoluku kood?

15 Apr 2023, 08:47

Tere

Seaduse kohaselt on korteriomanikul õigus kasutada eriomandi eset oma äranägemise järgi niivõrd, kui see ei ole vastuolus seadusega või kolmanda isiku õigustatud huviga, seega ei saa teised korteriomanikud takistada Teil korteri välja üürimist.
Küll aga võib ilma teiste ühistuliikmete nõusolekuta olla raskendatud välisukse avamiseks koodi kasutusele võtmine. Seadus ütleb, et korteriomanik võib nõuda, et eriomandi ja kaasomandi eset kasutataks seaduse ning korteriomanike kokkulepete ja korteriühistu põhikirja kohaselt. Kui eriomandi ja kaasomandi eseme kasutamine on reguleerimata, lähtutakse korteriomanike huvidest. Kuna välisuks on kaasomandi eseme osa, on selle kasutamise viisis (kiibi asendamisel koodiga) muudatuste tegemine korteriomanike kokkuleppe küsimus. Siiski võiksite pöörduda üldkoosoleku poole, saate paluda juhatusel üldkoosolek kokku kutsuda või teha otsus koosolekut kokku kutsumata elektrooniliselt ja paluda otsust tehes mõelda näiteks olukorrale, kus korterile antud ainus kiip näiteks ära kaob ja koopiat teha ei saa.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta