Kortermaja keldris asuva pubi lärm

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kortermaja keldris asuva pubi lärm

05 Mär 2023, 12:27

Tere

Üürin korterit kortermajas, mille keldris asub rock-pubi. Kui käisin korterit vaatamas, siis esmajärjekorras uurisin, et kas müra on üles kuulda - loomulikult ütles omanik kategoorilise ei. Kuna mulle teada olevalt peaksid sellised pubid olema (määruste järgi?) väga hästi isoleeritud ning antud korter on pubist füüsiliselt kõige kaugemal, jäin uskuma.
Täna olen aga olukorras, kus live-kontsertite ajal (iga reede ja laupäev) on ilmvõimatu kodus normaalselt elada, sest lisaks bassile kostub korterisse kogu muusika, laulusõnad ning eufoorias huilgav publik.
Olen omanikuga korduvalt sellest rääkinud ning tema on omakorda lubanud olukorda lahendada (kogu kortermaja ja ka pubina renditav pind kuulub samale firmale). Lahendust ei ole aga hetkeseisuga u 5 kuuga tulnud. Politsei ei saa siin kahjuks midagi teha, sest pubile on linnavalitsuse poolt antud luba üritusi korraldada - olen kahel korral politsei kutsunud ja ainus, mis nad teha saavad on kaebuse registreerimine.
Kuigi omanik väidab, et ainus nn kaebleja olen mina, on kogu selle olukorraga (ilmselgelt) kimpus ka mu naabrid, kellele on samasuguseid lubadusi antud.

Lepingus on kirjas üles ütlemise tähtaeg 2 kuud, kas selline olukord annab mulle õiguse leping nn enneaegselt üles öelda? Kas enneaegne üles ütlemine annab omanikule õiguse tagatisraha mitte tagastada (lepingus pole leppetrahve mainitud)?

Re: Kortermaja keldris asuva pubi lärm

06 Mär 2023, 20:45

Tere

Mõjuval põhjusel võib kumbki lepingupool nii tähtajatu kui tähtajalise üürilepingu üles öelda. Põhjus on mõjuv, kui selle esinemisel ei saa ülesütlemist soovivalt lepingupoolelt kõiki asjaolusid arvestades ja mõlemapoolseid huvisid kaaludes eeldada, et ta lepingu täitmist jätkab. Ülesütlemine toimub ülesütlemisteatega, mis on esitatud vähemalt kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis ja kus on näidatud ära nii korteri üleandmise kuupäev kui ka mõjuv põhjus, miks leping erakorraliselt üles öeldakse. Üürilepingu erakorralisest ülesütlemisest ei pea ette teatama, seega kuulub tagastamisele ka tagatisraha kui ei esine olukorda, kus tagatisraha arvelt tuleb katta üürniku vastusel tekkinud kulud.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kortermaja keldris asuva pubi lärm

10 Mär 2023, 11:35

Tere

Kas erakorralisel ülesütlemisel on õigus leppingujärgsest 2-kuulisest etteteatamisest võimalik nö mööda minna? Kui see midagi muudab, siis tegemist on tähtajatu leppinguga.

Re: Kortermaja keldris asuva pubi lärm

10 Mär 2023, 19:20

Tere

Seadusega on sätestatud keeld asetada lepinguga üürnik halvemasse olukorda, kui on sätestatud seaduses. Seega, kui lepingus on ka erakorralise ülesütlemise korral etteteatamistähtaeg 2 kuud, ent seadus ütleb, et üürilepingu erakorralisest ülesütlemisest ei pea ette teatama, lähtutakse seaduses sätestatust. Erakorralise ülesütlemise puhul ei ole oluline kas tegemist on tähtajalise või tähtajatu üürilepinguga.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kortermaja keldris asuva pubi lärm

26 Apr 2023, 11:00

Tere taas!

Selles lepingus on kirjas, et korteri tagatisraha tagastamine toimub võtmete üle andmise päeval. Hetkel veiderdab omanik sellega ning ütleb, et teeb tagatisrahast tasaarvelduse viimase kuu arvetega ning siis tagastab raha. Kas tal on selleks õigus?

Re: Kortermaja keldris asuva pubi lärm

26 Apr 2023, 16:56

Tere

Võlaõigusseaduse kohaselt võib üürnik nõuda tagatisraha tagastamist, kui üürileandja ei ole kahe kuu jooksul pärast üürilepingu lõppemist teatanud oma nõudest üürniku vastu. Seega on üürileandjal kaks kuud aega Teile oma nõudest teada anda ja tasaarvestuseks ettepanek teha või raha tagastada. Õigus tagastamist nõuda tekib kahe kuu möödumisel.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta