Üürilepingu muutmine, kui üks (üürileandja) osapool muutub ettevõttest eraisikuks

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Üürilepingu muutmine, kui üks (üürileandja) osapool muutub ettevõttest eraisikuks

05 Jaan 2023, 21:19

Tere!

Olen olukorras, kus üürin korterit enda ettevõttega korteri omaniku ettevõttelt. (Mu OÜ-l on õigus seda allüürile anda ja olen ka ise seal üüriline.)

Omanik soovib nüüd teha uue lepingu endaga kui eraisikuga ja hakata üüri saama eraisiku kontole.

Selle asemel, et lõpetada olemasolev leping päevapealt, eelistaksin teha lepingu muudatuse. Kas nii saab teha?

Ehk teisisõnu: kas ma mõtlen üle ja tegelikult enda kindlustamise osas tulevikuks ei ole mingit vahet, kas lõpetada täna päevapealt üürileping omaniku ettevõttega ja alustada homme eraisikuga uuega? Või oleks siiski parem/ohutum/targem teha lepingu muudatus (ja kas see on üldse võimalik)?

Aitäh!

(Igaks juhuks, täiendavaks kontektsiks, üürileandja ei paista mul kõige taibukam olevat.. Ma eeldan, et nad teavad, et minu ettevõte peab hakkama tulumaksu kinni pidama. Aga kui nad ei tea, siis ma satun olukorda, kus alustatud on uut üürilepingut, nemad ei ole -20% ülekandega nõus ja mul puudub täna arusaam, kuidas ma siis end sellest olukorrast välja kaevan. Võibolla mõtlen jälle üle ja hoopis nemad peavad olukorraga leppima.)

Re: Üürilepingu muutmine, kui üks (üürileandja) osapool muutub ettevõttest eraisikuks

06 Jaan 2023, 21:15

Tere

Selleks et üürileandja saaks vahetuda, peab olema vahetunud korteri omnik ehk varem juriidilisele isikule kuulunud korter peaks kuuluma nüüd füüsilisele isikule. Olukorda, kus omanik on vehetunud, reguleerib Võlaõigusseaduse § 291, milles on sätestatud, et kui üürileandja võõrandab kinnisasja pärast kinnisasja üürniku valdusse andmist või kui üüritud asja omanik vahetub pärast asja üürniku valdusse andmist asja võõrandamise korral sundtäitmisel või pankrotimenetluses, lähevad üürilepingust tulenevad üürileandja õigused ja kohustused üle asja omandajale. See tähendab, et uus omanik astub lepingusse endise omaniku asemele samadel tingimustel.
Üürniku kaitseks on eelnimetatud paragrahvi lõige 4, mille kohaselt, kui uus üürileandja rikub üürilepingust tulenevat kohustust, vastutab eelmine üürileandja kolme aasta jooksul, alates üürileandja õiguste ja kohustuste üleminekust, kohustuse rikkumisega üürnikule tekitatud kahju eest nagu käendaja.
Üürisumma on lepingus kokku lepitud, seda muuta ei saa. Tulumaksu kohustus lasub üürileandjal nagunii, sellega peab olema üüri kokkuleppes arvestatud. Erisuseks juriidilisest isikust üürniku puhul on vaid asjaolu, et juriidiline isik peab kinni ja tasub tulumaksu jooksvalt, füüsilisest isikust üürnikult saadud üür tuleb deklareerida ja tasuda peale deklaratsiooni esitamist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta