kaasomaniku keldrisse sisenemine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

kaasomaniku keldrisse sisenemine

01 Dets 2022, 23:30

Tere!

On kahe korteriga maja, mis on kaasomandis. Notariaalse kasutuskorra järgi kuulub üks eraldi sissepääsuga keldriruum mulle, ülejäänud keldriruumid kuuluvad naabrile. Minu keldris on maja peakraan, veemõõtja ja üks veetoru, mis läheb edasi naabri keldriruumidesse. Kuna ei minu ega naabri korterikraanidest ei tule vett, aga maja veemõõtja jookseb, st sealt liigub minutis mitu liitrit vett läbi, on alust kahtlustada veeavariid. Minu keldris olev toru on terve. Kahjude vältimiseks keerasin peakraani kinni. Sellest on möödas mitu päeva.

Naaber aga korteris ei ela, korter on tühi. Olen mitu korda palunud tal keldris torusid kontrollida ja öelnud, et kutsun lähiajal torumehe ning siis tuleb kontrollida ka tema keldris olevaid torusid. Naabri meelest tema keldris leke puudub ja ta ei ole mu palvele saada ligipääs keldrisse vastanud. Hoiatasin, et pean kutsuma lukuabi, sest veeavarii on kogu majale ohtlik ja ilma veeta ei ole mul majas võimalik elada. Palusin tal anda teada, millal ja kuidas tal on võimalik torumeest keldrisse lasta, kuid vastust ei ole tulnud.

Tean, et kaasomandi säilimiseks võib võtta midagi ette ka ilma kaasomaniku teadmata.
Kas mul on õigus lasta lukuabil keldrisse viiv uks avada, et torumees saaks torusid kontrollida? Mis võivad olla selle õiguslikud tagajärjed? Kas see muudab midagi, kui tolle ukse kaudu saab ligi ka naabri eluruumidesse viivasse trepikotta?

Re: kaasomaniku keldrisse sisenemine

02 Dets 2022, 21:12

Tere

Kaasomanikud peavad AÕS § 72 lg 5 teise lause järgi käituma üksteise suhtes lähtuvalt hea usu põhimõttest, eelkõige hoiduma teiste kaasomanike õigusi kahjustamast.
Kirjeldatus olukorras rikub teine kaasomanik kohustust hoiduda Teie õiguste kahjustamisest ja on võimalik, et sellega seoses tekib Teile kahju. Soovitan kutsuda spetsialist olukorrale hinnangut andma ja teavitada kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis teist kaasomanikku probleemist ning spetsialisti tulemise täpsest ajast ning paluge tal tagada juurdepääs tema keldris asuvatele torudele. Kirjutage ka, et kui ta kokku lepitud ajaks ei tule, olete sunnitud sisenema ise.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: kaasomaniku keldrisse sisenemine

05 Dets 2022, 17:13

Tänan!

Tean, et kaasomanikult võib nõuda võrdeliselt tema osaga kaasomandi säilitamiseks vajalike kulutuste hüvitamist.
Kui spetsialist on sunnitud ukse luku asendama, et torumehed saaksid keldris olevate torudele ligi, kas võin nõuda, et kaasomanik hüvitaks osa lukuteenuse ja torumeeste kuludest enne, kui võtmed talle üle annan?

Re: kaasomaniku keldrisse sisenemine

06 Dets 2022, 19:26

Tere

Kui tegemist on üldkasutatava ruumiga, mis on mõlema kaasomaniku kaaskasutuses, kannavad kaasomanikud kulud vastavalt kaasomandi mõttelise osa suurusele. Kui tegemist on teise kaasomaniku vastutusalasse jääva osaga ja teine kaasomanik ise oma tegevusetusega põhjustas kahju tekkimise, peaks kahju kandma tema üksinda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta