KÜ asutamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

KÜ asutamine

18 Okt 2022, 13:25

Tere

1. Asutamiskoosolekul osalevad liikmed osaliselt füüsiliselt kohapeal ja lisaks on koosolekul osalejaid veebilingi kaudu. Kas registrile esitamiseks piisab kui registreerimislehel on füüsilised osalejad nime taha allkirja andnud ja veebilingi kaudu osalistele märgib nt protokollija et liige osales virtuaalselt?

2. KÜ registrisse kandmiseks peab olema lisaks muule esitatud ka riigilõivu tasumise tõend. Kusagilt ei leia infot kui suur on riigilõiv, kellele ja kuhu kontole riigilõiv kanda.
RLS § 68. : Korteriühistu kohta registrisse kantud andmete muutmise või täiendamise eest tasutakse riigilõivu 10 eurot.
Aga KÜ on uus ja me pole veel registrisse kantud (alles hakkame avaldust esitama), rääkimata andmete muutmisest või täiendamisest

Või tuleb siin vaadata § 66. (1). Kui nii siis ei tea ikka kuhu summa 30 EUR kanda

Tänud ette

Re: KÜ asutamine

19 Okt 2022, 09:45

Tere!

Küsimus on vist KÜ asutamise kohta, mis on jabur. KÜ ei saa luua nagu muid ühinguid, sest nende liikmed on ette ära määratud enne 1.01.2018. a. olnud majades, kus olid korteriomandid ja korteriühistut ei olnud asutatud lõi riik korteriühistud s.o. kandis need registrisse ning hiljem ehitatud kortermajades jagab arendaja kinnistu korteriomanditeks ning registreerib KÜ. Seega ma ei oska arvata kuidas need isikud nüüd hakkavad KÜ asutama.
 
Saadan vastuse.
 
Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse (KrtS) § 2 kohaselt korteriomandid ja korteriühistu luuakse kaasomanike vahel sõlmitud eriomandi loomise kokkuleppega või kinnisasja omaniku jagamisavaldusega.
 
Seega on korteriühistu registrisse kandmiseks vajalik kas kaasomanike kokkulepe eriomandi loomisteks või kinnisasja omaniku jagamisavaldus.
 
Asutamiskoosolekut kui korteriühistu asutamise dokumenti KrtS ette ei näe, sest KrtS § 1 lg 4 järgi korteriühistu on eraõiguslik juriidiline isik, mille liikmeteks on kõik ühe korteriomanditeks jagatud kinnisomandi korteriomandite omanikud.
 
Riigilõivu saab tasuda allpoololevatele kontodele
 
SEB Pank - a/a EE571010220229377229 (SWIFT: EEUHEE2X)
Swedbank - a/a EE062200221059223099 (SWIFT: HABAEE2X)
Luminor Bank - a/a EE221700017003510302 (SWIFT: RIKOEE22)
LHV Pank - a/a EE567700771003819792 (BIC/SWIFT: LHVBEE22)
 
RLS § 66 lg 1 sätestab, et mittetulundusühingu registrisse kandmise eest tasutakse riigilõivu 20 eurot.


Juhul,kui soovite oma küsimuses põhjalikumat abi või selgitust, on Teil võimalus pöörduda juristi vastuvõtule. Konsultatsiooni saab nii video, e-kirja, kui ka kohtumise teel ning esimesed 2 tundi on kuni 1200 bruto teenivatele isikutele tasuta: 


Lugupidamisega,

Nastasja Babets

Re: KÜ asutamine

19 Okt 2022, 12:34

Jah, KÜ on tõesti arendaja poolt juba registreeritud (vabandust segaduse eest), aga nö "mehitamata".
On vaja vastu võtta KÜ põhikiri ja määrata juhatus.

Kuidas siis koosolekut nimetada? Seadus ütleb:
§ 4. Korteriühistu põhikiri
(1) Korteriühistu põhikirja võtab vastu asutamiskoosolek ja muudab liikmete üldkoosolek.

Kas tegu siis ikka asutamiskoosolekuga? Sest üldkoosoleku saab kokku kutsuda mittetulundusühingute seaduse järgi juhatus (mida praegu veel pole).


Ja vastuseta jäi eelmises kirjas küsitud küsimus:
(Asutamis)koosolekul osalevad liikmed osaliselt füüsiliselt kohapeal ja lisaks on koosolekul osalejaid veebilingi kaudu. Kas registrile esitamiseks piisab kui registreerimislehel on füüsilised osalejad oma nime taha allkirja andnud ja veebilingi kaudu osalistele märgib nt protokollija et liige osales virtuaalselt?

Ette tänades

Re: KÜ asutamine

19 Okt 2022, 23:18

Tere

Seaduse alusel loodud korteriühistud saavad üldkoosolekul valida juhatuse ja vastu võtta põhikirja, järgima peab aga seadusest tulenevat kvoorumi nõuet (kvalifitseeritud häälte enamus). Otsuse poolt peab olema 2/3 koosolekul osalenud häältest.
Kui ühistul puudub juhatus ja ei ole ka valitsejat, esindavad korteriomanikud korteriühistut ühiselt. Siinkohal kordan Teile juba varasemalt antud soovitust pöörduda juristi vastuvõtule. Konsultatsiooni saab nii video, e-kirja, kui ka kohtumise teel ning esimesed 2 tundi on kuni 1200 bruto teenivatele isikutele tasuta:
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta