Torude vahetus kortermajas

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Torude vahetus kortermajas

22 Sept 2022, 12:34

Tere
Tegu on 5-korruselise korterelamuga. Meie korter asub neljandal korrusel. Elamu on vana, torustik ummistub pidevalt ja KÜ on sunnitud vähemalt kord kuus kutsuma torumehe ummistuste likvideerimiseks. KÜ on lubanud juba ammu püstakute torustikud välja vahetada, aga pole seda teinud.
Alustasin vannitoa remonti. Remondi käigus selgus, et kindlasti vajab vahetust seinatagune torustik, kuna võib mingil hetkel hakata seina taga lekkima. Oma vannitoa remondiga seoses oleks ääretult ebamõistlik teha remont ära ja siis hakata tehtut uuesti lekke tõttu maha lõhkuma, kui KÜ otsustab ikkagi püstaku torusid vahetama hakata. Pakkusin KÜ-le välja, et lasta torufirmal vahetada ära meie seina tagune osa ja tuua otsad välja ülemisse ja alumisse korterisse, nii, et tulevikus kui KÜ kavatseb torustikku vahetada, pole meie korteris seda vaja uuesti teha. Ülemine ja alumine naaber on nõus, et nii teha.
KÜ aga ütleb, et sellisel juhul tuleb meil paigaldada torustikuosa oma kulu ja kirjadega, taastada oma kulu ja kirjadega ülemise ja alumise naabri seinad ja kui KÜ tulevikus torustikku vahetab, siis ei garanteeri see ikka, et minu vannitoa seina ja uuendatud torustikuosa uuesti ära ei lõhuta. Hetkel seisab kogu vannitoa remont selle õnnetu torustiku taga, oleme juba pikalt ilma veeta ja pesemisvõimaluseta.

Kes peab maksma püstaku torude või toruosa vahetuse, kas mina või KÜ?
Kas mul on tehtud tööde alusel (töid teostaks ametlik torufirma) õigus nõuda KÜ-lt püstaku torutööde kulude hüvitamist?
Kas ülemise ja alumise naabri seina taastamise eest(toruosa vahetuse järgselt) pean maksma mina?
Aitäh!

Re: Torude vahetus kortermajas

22 Sept 2022, 22:09

Tere

Püstaku torustik kuulub korteriomanikele ühiselt ja seda hoitakse koras korteriühistu kaudu. Kas torustik on seisukorras, mis võimaldab nõuda selle vahetamist, saab hinnata kõiki asjaolusid kaaludes ja foorumi tingimustes see kahuks võimalik ei ole. Soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal/broneeri ning koostöös juristiga selgitada välja oma võimalused torustiku vahetamisel.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
Jurist

Vasta