KÜ üldelekter

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

KÜ üldelekter

14 Juul 2022, 10:15

Tere!

2020. aastal valminud kinnistu A ja B maja üldelektri kulu jaotatakse A ja B maja korteriomandite vahel proportsioonis korteri ruutmeetritega.

On selgunud, et A maja ventilatsioon töötab üldelektil, kuid B maja ventilatsioon töötab B maja korterite elektri pealt. Lisaks on A majas ühine pesumasinate ja kuivatitega varustatud pesuruum, mis jookseb üldelektrisse. B maja elanikel puudub ligipääs A maja pesuruumile ning B majas ei ole pesuruumi. Ei ole välistatud, et A majas on veel seadmeid, mis kasutavad üldelektrit. Algse ehitusprojekti järgi projekteeriti A maja hotelliks ning B majas korteriomandid. Hiljem hotelli plaanist loobuti ning A majas on samuti korteriomandid.

B maja elanikud on kohustatud osa A maja üldelektri kulust kinni maksma (eraldi A ja B maja üldelektri arvestid puuduvad). Toon enda näite maikuu kommunaalarvest, kus korteri elekter on 20,53 eur (päevatariifiga) ja 12,08 eur (öötariifiga) ning üldelekter on 41,16 eur. Üldelektri kulu on ca kolmandiku võrra suurem, kui korteri päeva- ja ööelekter kokku!

Kas selline maja projekteerimine arendaja poolt on õiguspärane, kus A maja seadmed jooksevad üldelektrisse ning eraldi arvestid A ja B maja jaoks puuduvad? Arendaja omandis oli aasta alguses A majas 16 korterit ning arendaja jaoks on selline olukord igati soosiv. Samuti on mitmed teised A maja korteriomanikud seisnud vastu A ja B maja üldelektri lahkulöömisele.

Kas korteriomanikuna on mul õigus nõuda arendajalt eraldi arvestite paigaldamist arendaja kulul? Kui jah, kuidas ja kuhu peaks esitama nõude? Kas korteriomanikud esitavad selle eraldi või saab KÜ ühiselt esitada? Kuivõrd üle kahe aasta on B maja elanikud osaliselt kinni maksnud A maja elanike elektritarbimist, kas on võimalik tagasiulatuvalt kompenseerida ebaõiglane üldelektri kulu B maja elanikele?

Tänud ette!

Re: KÜ üldelekter

14 Juul 2022, 16:23

Tere

Teie küsimusest jääb selgusetuks kas küsimuses nimetatud A ja B majade majandamiseks on loodud üks korteriühistu. Kui nii A kui ka B korteriomanikud on sama korteriühistu liikmed, on halduskulude jaotamine nn “ruutmeetripõhiselt” õiguspärane. Küll on võimalik põhikirjaga sellisest jaotusest kõrvale kalduda ja jaotada konkreetsed kulud viisil, mis on kõigi korteriomanike suhtes õiglane.
Kui aga A ja B näol on tegemist kahe arineva korteriühistuga, saab puuduva arvestiga ühistu paigaldada isesisva arvesti ning arveldada tegeliku kulu järgi.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: KÜ üldelekter

15 Juul 2022, 13:04

Tere!

Aitäh vastamast.
A ja B maja on ühe KÜ poolt hallatavad. Tegemist on ühe kinnistuga, seega ei peaks saama ühte kinnistut kahe KÜ poolt hallata.
Olen kursis, et põhikirjaga saab sätestada, kuidas kulusid jagada edaspidi.
Küsimus on endiselt selles, kas niisugune projekteerimine ja ehitamine on õiguspärane, kus osade korterite elekter jookseb üldelektisse ning teiste oma mitte? Kas siinkohal ei ole tegemist alusetu rikastumisega A maja elanike poolt, kelle eratarbimise maksavad B maja elanikud kinni?

Re: KÜ üldelekter

15 Juul 2022, 16:49

Tere

Kui lähtuda puhtalt küsimusest projekteerimise ja ehitamise seisukohast, siis seadusest ei tulene keeldu kirjeldatud viisil projekteerida ja ka ehitada. Kuidas oleks võimalik olukorda lahendada, kirjeldasin juba eelmises vastuses.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta