Kas kaasomanik võib igal põhjusel nõusoleku andmisest loobuda?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kas kaasomanik võib igal põhjusel nõusoleku andmisest loobuda?

01 Juul 2022, 00:01

Tere!

Kui tahan kortermajas kliimaseaet paigaldada siis on mul vaja kaasomanike ehk siis naabrite nõusolekut. Kas kaasomanikud võivad lihtsalt niisama igal suvalisel sh ka ilma põhjuseta nõusoleku andmisest keelduda või peab keeldumiseks mingi mõjuv põhjus olema?

Re: Kas kaasomanik võib igal põhjusel nõusoleku andmisest loobuda?

02 Juul 2022, 10:59

Tere

Kuivõrd kaasomanikud peavad käituma teineteise suhtes heas usus, tuleb igasugust keeldumist ka põhjendada. Põhjenduseta keeldumist ei saa lugeda heas usus toimimiseks.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kas kaasomanik võib igal põhjusel nõusoleku andmisest loobuda?

02 Juul 2022, 13:46

Tere!

Tänan vastuse eest!

Kas heas usus käitumine on ka seadusesse sisse kirjutatud või on pigem tegemist viisakusega? Ehk et kui minuga ei käituta heas usus kas ma siis saan kohtu kaudu nõuda, et hakataks käituma?

Kui näiteks on põhjused nagu:
a) kliimat ei või paigaldada, sest KÜ eeskirjad ei luba ja seega sa ei tohi isegi siis paigaldada kui suudaksid müra ja muud probleemid kuidagi mõistlikult lahendada või
b) 48 db kliimaseadme müra on mõne naabri jaoks liialt palju hoolimata sellest et kliima läheks nagunii tänava poolsele rõdule kus päevane müratase on 50-55 db.

Re: Kas kaasomanik võib igal põhjusel nõusoleku andmisest loobuda?

04 Juul 2022, 16:47

Tere

Asjaõigusseaduse § 72 lg 5 on sätestatud: Kaasomanikul on õigus nõuda teistelt kaasomanikelt, et kaasomandis oleva asja valdamine ja kasutamine toimuks vastavalt kõigi kaasomanike huvidele. Kaasomanikud peavad üksteise suhtes käituma lähtuvalt hea usu põhimõttest, eelkõige hoiduma teiste kaasomanike õiguste kahjustamisest. Seega on hea usu põhimõte seadusesse sisse kirjutatud ja seda tuleb täita ning saab ka täitmist nõuda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kas kaasomanik võib igal põhjusel nõusoleku andmisest loobuda?

04 Juul 2022, 23:22

Tere!

Tänan vastuse eest! Kuidas käib hindamine, et kas üks või teine asi on heas usus või mitte? Kui minu näite puhul on kliima seadme vastu erinevad argumendid ja ma ma ise arvan, et need vastu argumendid ei ole heas usus, siis kuidas sellises olukorras edasi tegutseda? Kas peaks palkama kuskilt mõne erapooletu hindaja või on mingi reegel mille põhjal saaks ise proovida mõista, et kas mingi põhjus kliimaseadme vastu on heas usus või mitte? Et kui näiteks kliimaseadmele ei taheta nõusolekut anda kuna kardetakse müra kas siis tuleb keegi kohapeale olukorda uurima või mille alusel otsustatakse, et kas naabri hirm on põhjendatud?

Re: Kas kaasomanik võib igal põhjusel nõusoleku andmisest loobuda?

06 Juul 2022, 00:12

Tere

Meie õigussüsteemis tähendab heas usus käitumine kohustust käituda nagu ausalt ja õiglaselt mõtlev isik. Hea usu põhimõte on abstraktne ning vajab igal konkreetsel juhul eraldi sisustamist.
Õhksoojuspumba paigaldamisega seonduvas vaidluses soovitan lugeda Riigikohtu andnud selgitusi lahendis tsiviilasjas nr 2-17-11887 p 10 – 18 (www.riigiteataja.ee/kohtulahendid/fail. ... =241873686)
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Kas kaasomanik võib igal põhjusel nõusoleku andmisest loobuda?

09 Juul 2022, 12:15

Tere!

Tänan. Loetu jäi pisut segaseks. Kas ma saan õigesti aru, et kuigi alguses maakonna ja ringkonna kohus lubasid õhksoojuspumbal jääda siis riigikohus ikkagi käskis selle eemaldada?

Re: Kas kaasomanik võib igal põhjusel nõusoleku andmisest loobuda?

11 Juul 2022, 16:08

Tere

Viidatud lahendis soovitan ma mitte keskenduda lõpplahendusele, vaid lahendist on võimalik lugeda, mida õhksoojuspumpade paigalduse üle peetavates vaidlustes on oluliseks peetud ja otsust tehes kaalutud.
Lahendit, mis kirjeldaks olukorda üks:ühele ei ole olemas ja "toimimine heas usus" tuleb iga juhtumi puhul sisustada konkreetsete asjoludega, sealhulgas ka detailidega.
Kui soovite abi Teie konkreetse olukorra hindamisel, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt https://hugo.legal/broneeri

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta