MTÜ, mis täidab kinnisvara haladause funktsiooni (pesudo-KÜ)

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

MTÜ, mis täidab kinnisvara haladause funktsiooni (pesudo-KÜ)

28 Mai 2022, 13:15

Tere!

Elan majas, mida haldab MTÜ, mis loodi omal ajal korteriühistu aseainena, et lihtsustada samal aadressil asuva kaasaomandis elamu (10 korterit ja kasutuskord) haldamist ja selleks, et sõlmida kõiki majaelanikke puudutavaid üldiseid lepinguid (vesi, kanalisatsioon, prügi, kindlustus jms). Korteriühistu loomise peale oleme korduvalt mõelnud, kuid kaks osapoolt pole valmis sellega edasi minema, sest käivad juba aastaid eesostuõiguse kasutamise tingimuste üle kohtus vaidlemas.

MTÜ-d tegemisi reguleerib põhikiri, kus on selle tegevuse eesmärk ja õigused üldsõnaliselt kirj pandud. Millised on sellise MTÜ õigused vs KÜ-ga? Kahjuks pole kõik kaasomanikud MTÜ liikmed ja üks nendest keeldub remondifondi tasumast. Kas MTÜ võib tema kohta täitmisavalduse teha - kas see on seaduslik?

Teiseks, kas selline juriidiline kooslus saaks taotleda pangalaenu, et maja korda teha? Kaks osapoolt hoiavad teisi majaelanike tinglikult öeldes pantvangis (seisab 3.kohtuastmes) – ja oleme jõudnud olukorda, kus selleks, et vara väärtust hoida ja elamist kaunimaks ning elamisväärsemaks muuta (remont ja soojustus), oleks tarvis investeeringuid. Asjaõigusseaduse §72 (4) lubab küll teha kulutusi kaasomandi säilitamiseks ilma teiste kaasomanike nõusolekuta ja hiljem nõuda kulutuste proportsionaalset hüvitamist, kuid sellist raha hoobilt võtta pole.

Samuti ei ütleks ära hüva nõu eest, mis lubaks 10 aastat kestnud ja elanikke kahjustavad juriidilist patiseisu, kuidagi lahendada – näiteks hinnata, kas kohtu poole pöördumine korteriomandi sisseseadmiseks oleks siiski mõistlik tegevus.

Re: MTÜ, mis täidab kinnisvara haladause funktsiooni (pesudo-KÜ)

30 Mai 2022, 20:40

Tere

1.jaanuaril 2018 jõustus uus korteriomandi- ja korteriühistuseadus, mille kohaselt majandatakse kõiki korteriomandeid iseseisva juriidilise isiku – korteriühistu – vormis, mis seaduse jõustumisel tekkis koos korteriomandite loomisega. Olemasolevatele korteriomanditele, mida majandati kuni uue seaduse jõustumiseni korteriomanike ühisuse vormis, lõi riik ise korteriühistu.
Seega on võimalik, et lisaks MTÜ-le on Teil ka seaduse alusel loodud korteriühistu. Seetõttu soovitan enne registrist kontrollida korteriühistu puudumist või olemasolu. Seega on võimalik, et lisaks MTÜ-le on Teil ka seaduse alusel loodud korteriühistu. Seetõttu soovitan enne registrist kontrollida korteriühistu puudumist või olemasolu. Kõige lihtsam on korteriühistut otsida tema seadusjärgse nime järgi korteriühistute registrist (kasutades e-äriregistrit ), sest selles nimes sisaldub kinnisasja aadress. Otsimiseks piisab ka nime osast, näiteks asula või tänava nimest.
Aadressi järgi ei saa automaatselt asutatud korteriühistut otsida, sest kui ühistu asukoht langeb kokku korteriomandite asukohaga, siis aadressi eraldi registrisse ei kanta.
Korteriühistu registrikood on pärast selle korteriühistute registrisse kandmist kirjas iga kinnistusraamatusse kantud korteriomandi kinnistu registriosa päises. Selle infoga saavad korteriomanikud kinnistusraamatus tasuta tutvuda.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: MTÜ, mis täidab kinnisvara haladause funktsiooni (pesudo-KÜ)

02 Juun 2022, 19:58

Tere!

Aitäh vastuse eest.

Sama aadressiga korteriühsitut loodud pole, st sellist juriidilist keha ei eksisteeri. Kuidas saakski olla KORTERIühistu, kuid kinnisvara on kaasamonadis?

Re: MTÜ, mis täidab kinnisvara haladause funktsiooni (pesudo-KÜ)

02 Juun 2022, 21:33

Tere

Kui tegemist on tavapärase kaasomandis oleva asjaga, mille majandamiseks on loodud MTÜ, sõltub põhikirjast, mis on MTÜ eesmärk, milliseid teenuseid ta pakub ja kellele. Kui ühing on loodud kinnisasja haldamiseks ja kõik kinnisasja omanikud on sellega nõus olnud või tarbivad MTÜ vahendatavaid teenuseid, saab esitada neile arve teenuste tarbimise eest. Remondifondi maksete kogumine mitteliikmelt, kes sellega nõus ei ole, võib osutuda problemaatiliseks. Soovitan pöörduda oma põhikirjaga individuaalsele õigusnõustamisele, et selgitada välja millised on MTÜ õigused ja kohustused mitteliikmetest omanike suhtes.
Oluline erinevus KÜ-ga võrreldes seisnebki selles, et KÜ tegevust ja suhteid reguleerib korteriomandi- ja korteriühistu seadus, põhikiri vaid täpsustab regulatsiooni. MTÜ puhul on kehtiv aga vaid see, mis on põhikirjas kirjas. Mittetulundusühingute seadus on väga üldine ja reguleerib küll ühingu liikmete omavahelisi õigussuhteid. Kuulumine MTÜ-sse on aga vabatahtlik ja seadusega MTÜ ja mitteliikmetest kaasomanike suhteid seadusega ei reguleerita. Seal kohalduvad põhikiri ja Asjaõigusseaduse kaasomandi sätted.

Lugupidamisega

Tiina MÖlder
jurist

Vasta