KÜ kulude jagamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.

Re: KÜ kulude jagamine

03 Okt 2022, 21:43

Tere!

Mul on küsimus KÜ küttekulude jagamise kohta.
Meil on väike 6 korteriga maja, kus 2 kahetoalist ja 4 kolmetoalist korterit. Maja küte on lahendatud gaasikatlaga, mis kütab nii kortereid vesipõrandaküttega kui ka soojendab tarbevett.
Küttekulusid on alati jagatud vastavalt korteri suurusele ruutmeetripõhise arvestuse järgi. Vee soojendamiseks kuluva kütte kulu eraldi ei arvestata kuna maja valmimise järel haldusteenust osutanud haldusettevõtte hinnangul oleks tarbevee soojendamiseks kuluva kütte eraldi arvestamiseks vajalike võimaluste loomine ebaotstarbekalt kulukas. Aastast 2005 siiani on kõik toiminud hästi.
Juba ca 10 aastat oleme majandanud ilma haldusteenuseta ja sellest ajast kuni tänavu maini tasusid kõik korterid haldus- ja remondifondi ühesuuruseid makseid, millest on juba teostatud katlavahetus ja osaline fassaadiremont. Tänavu plaanisime fassaadi krohvitud osa remonti ja remondi eel avastas 2-toalise korteri omanik, et KÜ seaduse alusel peaks remondifondi makseid teostama samuti proportsionaalselt korteriomandi suurusele. Aprillis toimunud ühistu koosolekul saigi kokku lepitud, et edasised maksed tehakse vastavalt korteriomandi suurusele.
Nüüd on ühe kõige suurema korteri omanik esitanud ühistule nõudmise arvestada tema korteri küttekulu 2,5m2 väiksema pinna eest põhjendades seda asjaoluga, et tema korteris on 2,5m2 saun, kus puudub põranadaküte. Küttearvestuse muudatust taotleb omanik tagasiulatuvalt sellest ajast kui remondimaksete tasu arvestus muutus ruutmeetripõhiseks.
Küsimused:
- kas nõudmine mitte arvestada küttekulu sauna pindala osas on põhjendatud? Saun asub köetavas majas ja isegi kui seal ei ole põrnadakütet, siis on ruum ju osaliselt köetud teiste ruumide kaudu?
- kas saan õigesti aru, et küttekulu arvestuse muutmiseks on vaja KÜ koosoleku otsust ja tagasiulatuvat arvestust ei ole alust nõuda. KÜl ei ole põhikirja.
Parimate soovidega,
Tiiu-Tuuli Sulg

Re: KÜ kulude jagamine

04 Okt 2022, 09:37

Tere!

Leian, et ei ole alust nõudele, arvestatakse kulud vastavalt korteriomandi suurusele. See on korteri omaniku otsustadda, kas antud ruumis on saun või mõni muu ruum.

Juhul,kui soovite oma küsimuses põhjalikumat abi või selgitust, on Teil võimalus pöörduda juristi vastuvõtule. Konsultatsiooni saab nii video, e-kirja, kui ka kohtumise teel ning esimesed 2 tundi on kuni 1200 bruto teenivatele isikutele tasuta: https://hugo.legal/broneeri

Lugupidamisega,

Nastasja Babets

Re: KÜ kulude jagamine

28 Dets 2022, 12:52

KÜ põhikirjas on kirjas: "Ühistu liikmed tasuvad eriomandi esemel tekkivate kulude eest võrdeliselt liikmele kuuluva
kaasomandi mõttelise osa suurusele ja/või arvule või juhul, kui teenuste tarbimine on mõõdetav
mõõdikutega, mõõdikute näitude alusel vastavalt teenuse tegelikule tarbimisele. Ühistu kaasomandi
esemel tekkivad kulud kannavad korteriomanikud ühiselt vastavalt nende kaasomandi mõttelise osa
suurusele ja/või arvule. Juhatusel on õigus kaasomandil tekkivate kulude kindlaksmääramisel võtta
arvesse kinnistul lasuvat eriomandi kokkulepet."

Saan aru, et teatud kulusid ei ole mõistlik jagada korteriomandi suurusega, (nagu muruniitmine, trepikoja valgustus jne.) aga kas antud kokkulepe lubab majandamiskulusid jagada korterite arvuga?

Re: KÜ kulude jagamine

29 Dets 2022, 19:08

Tere

Majanduskulude kandmise aluseks on üldkoosolekul kinnitatud majanduskava. Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse kohaselt teevad korteriomanikud majanduskava alusel perioodilisi ettemakseid vastavalt oma kaasomandi osa suurusele. Sellest põhimõttest on võimalik põhikirjaga kõrvale kalduda ja näha ette seaduses sätestatust erineva kohustuste jaotuse aluse ja tasumise korra majandamiskulude kandmisel, kui see on kõiki asjaolusid arvestades mõistlik ega kahjusta ülemääraselt ühegi korteriomaniku õigustatud huve. Eelkõige võib põhikirjaga ette näha, et tegelikust tarbimisest sõltuvad majandamiskulud tasub korteriomanik pärast kulude suuruse selgumist kas vastavalt oma kaasomandi osa suurusele või vastavalt tema poolt tarbitud teenuse mahule.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta