Laenu võtmine ilma üldkoosolekuta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Laenu võtmine ilma üldkoosolekuta

21 Apr 2022, 10:37

Tere,

Kas ühistu juhatusel on õigus võtta laenu katuse remondiks ilma üldkoosolekut kokku kutsumata?

Antud juhul teavitas ühistu juhatuse liige emaili teel 23.03.2022, et ühistu taotleb restaureerimis toetust katusele ja aega vastamiseks on nädal ehk 29.03.2022. Tööde maksumuseks on ca 150'000 €, millele saadi positiivne vastus toetuse näol summas 25'000€.

Ühistuseaduses on välja toodud, et - "Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse (KrtS) § 21 lg 1 järgi on korteriomanikel võimalik vastu võtta otsuseid korteriomanike üldkoosolekut kokku kutsumata. Selleks saadab korteriühistu juhatus otsuse eelnõu kõigile korteriomanikele, määrates tähtaja, mille jooksul korteriomanik peab esitama selle kohta oma seisukoha. Otsus on vastu võetud, kui selle poolt on antud üle poole korteriomanike häältest, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud suurema häälteenamuse nõuet. Hääletustulemuste kohta koostab juhatus hääletusprotokolli ja saadab selle viivitamata korteriomanikele."

Kas antud paragrahvi puhul on võimalik ühistul teha suuremahulisi rahalisi otsuseid ilma üldkoosolekuta?

Täpsustuseks veel, et ühistul on 10 liiget. Teostatavatate tööde vajalikkuse kohta ei ole esitatud mitte ühtegi ekspertiisarvamust. Samuti ei ole ühistu juhatus andnud mingit informatsiooni selle kohta, mitu liiget olid otsuse poolt või vastu. Puudub ka igasugune kalkulatsioon selle kohta, milliseid rahalisi kohustusi see liikmetele toob laenu näol.

Tänud!

Re: Laenu võtmine ilma üldkoosolekuta

21 Apr 2022, 21:47

Tere

Kas laenu võtmist saab otsustada tavapärase valitsemise raames korteriomanike lihthäälteenamusega, sõltub võetava laenu suhtest eelmise majandusaasta majanduskulude summasse. Korteriomandi kaasomandi osa eseme tavapärase valitsemise küsimuste üle otsustavad korteriomanikud häälteenamuse alusel. Tavapärase valitsemisena käsitletakse laenu või muu laenusarnase mõjuga rahalise kohustuse võtmist, kui selle suurus ei ületa korteriühistu eelmise majandusaasta majandamiskulude summat. Tavapärase valitsemise küsimuste üle saab otsustada korteriomandi- ja korteriühistu seaduse § 21 alusel koosolekut kokku kutsumata.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta