Tasaarvestusavalduse kohta.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tasaarvestusavalduse kohta.

10 Apr 2022, 15:08

Alates 2020 aasta septembri kuust olen korteriühistule tasunud igakuiselt "Valvekaamerate tasu", mille summa ei vasta üldkoosolekul vastuvõetud otsusele. Juhatus minu märgukirjale ei ole reageerinud. Nüüd olen otsustanud esitada tasaarvestusavalduse VÕS-i § 198 alusel ja nõuda edaspidiste arvete korrigeerimist.
Minu küsimus on:
Kui pika perioodi kohta (tagasiulatuvalt) on minul õigus tasaarvestus koostada ja korteriühistule esitada?

Suur tänu ette.

Re: Tasaarvestusavalduse kohta.

11 Apr 2022, 20:50

Tere

Esmalt soovitan küsida juhatuselt dokumente, et tutvuda nimetatud tasu arvutuskäiguga. Vajalik oleks näha nii tenuseosutaja esitatud arveid kui KÜ majandamiskava, mille alusel igakuiseid makseid tasutakse. Kui ilmneb, et majanduskava sisaldab samu summasid, mis on KÜ esitatavatel arvetel, on kõik õiguspärane (kuna majanduskava kinnitab üõldkoosolek). Kui aga majanduskavas vastavad summad puuduvad või on Teile esitatud arvetel olevatest erinevad võib olla võimalik tasaarvestus.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Tasaarvestusavalduse kohta.

14 Apr 2022, 21:24

Tere.
Tänan vastamise eest, kuid asi ei ole kaamerate tasu üldsummas vaid selle summa jaotamises KÜ liimete vahel. ÜK protokollis: "Kaamerate tasu vaadati läbi ja selgus et oli arvestuses eksimus. Maksime haldustasust juurde ligi 90 euri. Kaamerate tasu jagati autoomanikele summas 4.50 euri ja teistele 1.35 euri. Hääletati 13 häälega poolt".
Ülaltoodud otsusele viidates on minult põhjendamatult sisse nõutud: 10 korda 2,5 eurot ja 9 korda 4,5 eurot. 4,5 eurosed mahaarvamised minu ettemaksetelt jätkuvad, vaaatamata märgukirjale, mille juhatusele saatsin
Mina ega minu abikaasa (elame Valgas) ei ole auto (lühidalt: sõiduki) omanikud. Sõiduki omanik elab Saare maakonnas. Ta jättis oma auto raske liikumispuudega emale ja taotles puudega inimese sõiduki parkimiskaardi.
2020 aastal rekonstrueeriti elamu fassaadipoolsel alal sõiduteed ja paigaldati valvekaamerad autode valvamiseks. Parkimiskohti puudega inimese sõidukitele ei ehitatud. Elamu taga olid enne 5 parkimiskohta, kasutasin neid sõiduki parkimiseks, kuid need võeti prügikonteinerite alla. Sõidukit pargin nüüd pidevalt teise korteriühistu territooriumil.
Kordan oma küsimust: kui pika perioodi kohta (tagasiulatuvalt) võin tasaarveldusavalduse koostada?
Tänud ette.

Re: Tasaarvestusavalduse kohta.

18 Apr 2022, 18:52

Tere

Täiendavatest selgitustest ilmneb, et tegemist ei ole mitte parkimistasuga vaid valvekaamera tasuga. Valvekaamera on suunatud parklale ja selle abil tagatakse parkivate sõidukite kaitse. Samuti ilmneb, et üldkoosolek on (eeldatavasti majanduskava kinnitades) määranud kindlaks kaamera tasu jaotuse korteriomanike vahel. Kirjutate, et Teil puudub auto, ent samas, et pargite oma autot teise korteriühistu parkimisalal. Selles järeldan, et Teie korteri kasutuses siiski on auto ja valvekaamera kaitseb ka Teie kasutuses olevat sõidukit. Seega tarbite teenust siiski ka Teie ja tasaarvestuseks ma võimalust ei näe.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Tasaarvestusavalduse kohta.

19 Apr 2022, 19:31

Tere taas.
Teie vastusest: "/.../ Seega tarbite teenust siiski ka Teie ja tasaarvestuseks ma võimalust ei näe". Vabandan, et selgituses jätsin mainimata, et auto ei ole kaamerate vaateväljas. Ootan vaid teavet: kui pika ajaperioodi kohta (üldjuhul) võib tasaarveldusavaldusi esitada?
Tänusõnad ette.

Re: Tasaarvestusavalduse kohta.

19 Apr 2022, 21:09

Tere

Seaduses ei sätestata tähtaega tasaarvestuseks. Küll oovitan arvestada üldise nõude aegumistähtajaga, kuna peale aegumistähtaja lõppu on kohustatud isikul õigus kohustuse täitmisest keelduda. Tsiviilnõuete aegumistähtaeg on kolm aastat nende sissenõutavaks muutumisest. Tasaarvestus tähendab, et arvestatakse tasa Teie nõue ühistu vastu ühistu nõudega Teie vastu. Ehk tasaarvestada saab nõudega, mis on muutunud sissenõutavaks kuni kolm aastat enne tasaarvestuse ettepaneku tegemist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta