Küsimu Kliimaseadme rõdule paigaldamise võimaluste kohta

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küsimu Kliimaseadme rõdule paigaldamise võimaluste kohta

22 Mär 2022, 04:09

Tere!

Suvel on mu eluruumid talumatult palavad. +28 kuni +30 kraadi aga kuumalaine tipphetkedelmõneks päevaks ka +33 kraadi. Seepärast soovin rõdule paigaldada kliimaseadet. Selleks on mul vaja vastavalt Tartu LV juhisele (https://tartu.ee/et/ohksoojuspumba-paigaldamine) KÜ nõusolekut. KÜ ei taha nõusolekut anda, sest osad inimesed ei taha seda müra mida välisosa teeb (54 Db max, aga kui lähtuda LV nõuetest siis tuleb see nagunii 50 db peale reguleerida).
Samas on eelmisel suvel palju räägitud liigse kuuma halvast mõjust tervisele.
Kas mul tõesti on kohustus enda tervis ära rikkuda nende kuuma lainetega ja kohustus taluda seda, et ma ei saa igakord öösel korralikult magada või on mingi piir kust maalt alates saab kohtusse pöörduda? Nt mingi toa temperatuur või muu parameeter millest alates saab öelda, et õigus tervisele on olulisem kui see, et müra häirib kedagi. Või näiteks öelda, et see mida ma taluma pean on ebaproportsinaalselt suur võrreldes selle müraga mis lõpuks naabrile aknast sisse jõuab.
Me ei räägi siin ju suurest mürast nagu nt trelliga puurimine või ketassaega saagimine vaid küllaltki madalast - 50 Db mis tõenäoliselt kostuks küll mingil määral aknast sisse kui naabril see avatud oleks, aga mis ei oleks olulisel määral üle sellest müra tasemest, mis tänaval nii kui nii on.

Re: Küsimu Kliimaseadme rõdule paigaldamise võimaluste kohta

22 Mär 2022, 21:22

Tere

Kaasomanike nõusolek on igaljuhul vajalik, küsimus on, et kas on vaja kõigi kaasomanike nõusolek või piisab korteriomanike häälteenamusest. Kui õhksoojuspumba paigaldamine muudab välisseina ilmet oluliselt, on vajalik kõigi korteriomanike nõusolek. Kui aga selle paigaldus jääb tavapärase kasutamise piiresse, piisab korteriomanike häälteenamusega vastuvõetud otsusest. Igal juhul peab olemas olema vastav projekt ja ehitusteatis. Soovitan kahtluste ning probleemide korral pöörduda OÜ HUGO poole, kuna meil on ühistutega suured kogemused ning esimesed kaks tundi õigusabi saavad alla 1200€ kuupaka teenivad inimesed riigi kulul,

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Küsimu Kliimaseadme rõdule paigaldamise võimaluste kohta

22 Mär 2022, 23:21

Tere!

Eelnev postitus ei käi kaasomanike kohta kuna ma ise olengi enda korteri ainuke omanik ja kaasomanike sellel konkreetsel korteril ei ole. Kui nüüd eelnevat küsimust uuesti lugeda selles kontekstis et korteri omanikud ise on kõik nõus aga mõni naaber korteri omanikest on vastu, kas see muudaks midagi?

Re: Küsimu Kliimaseadme rõdule paigaldamise võimaluste kohta

24 Mär 2022, 00:20

Tere

Täpsustan. Kõik korteriomanikud on küll oma korteriomaniku ainuomanikud ent samaaegselt ka kaasomanikud kogu hoone osas. Kaasomandi eseme koosseisu kuuluvad kortriomandi kontekstis fassaad, katus, välisseinad, torustik sõltumata sellest millise korteriomandi reaalosa piires see asub jne. Ehk tegemist on fassaadi osas siiski kaasomandiga.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta