Pärandusena saadud eluruumi müük

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Pärandusena saadud eluruumi müük

04 Mär 2022, 23:04

Tere!

Ees on ootamas korteri müügitehing, mille tulu maksustamine tekitab veidi küsimusi.
2019. aastal isa surmaga seonduvalt selgus notaris, et vanemate lahutamise käigus 2010. aastal oleks pidanud minu ema omandama 50% korterist, mis sai ka 2019 notariaalselt sisse kantud. Ülejäänud pool läks jagamisele minu, minu õe ja isa uue abikaasa vahel. Õde loobus ning isa uus abikaasa vormistas kinkelepinguga oma osa samuti minule. Hetkel jaguneb korter 50% minu emale ja 50% minule.
Korter oli üüril oktoober 2019 kuni detsember 2021 ja hetkel olnud meie teise elukohana kirjas, st oleme teinud remonti ja aeg-ajalt seal viibinud. Küll aga on sissekirjutus ning tihedam elukoht mujal. Emal on sissekirjutus antud korteris.

Eeldan sel juhul, et minu 50% läheb täies mahus maksustamisele, sest tegemist on pärandvaraga, mida pole kasutatud peamise elukohana?
Kuidas aga kehtib tulumaksu kohustus minu emale lahutuse käigus omandatud vara müügile? Sarnaselt pärandvarale?
Kas kasulikum on jagada summa tuluna pooleks ehk pool laekuks mulle ning pool emale, või ei loo see tulumaksu osas vahet, kui kogu summa makstaks mulle ning maksustataks 20% tulumaksumääraga?



Ette tänades,
MR

Re: Pärandusena saadud eluruumi müük

07 Mär 2022, 13:45

Tere

Tulumaksuga ei maksustata kinnisasja, sealhulgas korteriomandi, võõrandamisest saadud kasu vaatamata selle omandamise viisile, kui korteriomandi esemeks on eluruum, mida maksumaksja kuni võõrandamiseni kasutas oma elukohana. Seaduses puudub täpsustus, et tegemist peab olema peamise elukohaga.
Küll aga on maksuvabastuse aluseks eluruumi kasutamine maksumaksja elukohana. Kui kinnisasja, ehitist või korterit kasutati samaaegselt selle elukohana kasutamisega ka muul otstarbel, rakendatakse maksuvabastust proportsionaalselt elukohana ja muul otstarbel kasutatud ruumide pindala suhtele. Oluline on ka, et eluruumi võõrandamisel ei rakendata maksuvabastust rohkem kui ühe võõrandamise suhtes kahe aasta jooksul.
Seega, kui kumbki omanikest ei ole kahe aasta jooksul eluruumi võõrandanud ja maksuvabastust kasutanud ning mõlemad on kuni võõrandamiseni kasutanud korterit oma elukohana ja suudavad seda ka tõendada, saavad mõlemad kasutada eluruumi maksuvabastust.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta