Kinnistu ja vanemaga seonduv

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kinnistu ja vanemaga seonduv

19 Veebr 2022, 20:21

Tere!

Väike eellugu: minu vanavanem ostis minu nimele kinnistu, kui ma olin alaealine. Põhjus oli see, et ta ei saanud seda enda lapse (minu ühe vanema) nimele osta temast tulenevate elatisvõlgade pärast. Nüüd aga on nii, et minu vanem on enda abikaasaga otsustanud seal kinnistul end sisse seada ja seda parendama hakata, kuigi minult ei ole ta saanud mitte mingisugust nõusolekut seal kinnistul elamiseks. Lisaks on tal seal sissekirjutus vastu minu tahet (vald nõudis, et ma annaksin selleks loa, kuigi tal ei olnud mitte mingit üürilepingut kui taolist ega ühtegi kokkulepet ette näidata). Sellest aga küsimus, kui mul on põhjus ise enda majja elama minemiseks, siis kas mul on õigust neid seal välja ajada, kas siis kokkuleppeliselt või kohtu kaudu? Vahemärkusena võib öelda, et sellel kinnistul ega majal pole ühtegi koormatist ega kohustust kedagi seal elatada, mina olen ainuomanik. Lisaks kuna mu vanemal on ka minu ees elatisvõlad ja minevikus ei ole ta täitnud enda vanemlikke kohustusi, siis kas ma ikkagi pean muretsema selle pärast, et tal oleks kuskil elada? Ja viimaseks kui seal sees olevad abikaasad lahkuvad sealt ühel viisil või teisel, siis kas neil on õigust hakata nõudma minu käest majale kulunud kulutuste tasamaksmist?

Ette tänades!

Re: Kinnistu ja vanemaga seonduv

21 Veebr 2022, 11:29

Tere!


Kui Teie olete ainuomanik, siis ainult Teie saate otsustada, kes saab majas elada ja kes mitte. Kui vabatahtlikult nad ei koli välja, siis saab pöörduda kohtusse.
Teie olite alaeline ja on õige, et vanemad kandsid majaga seotud kulud, mida nad ei saa tagasi nõuda.

Juhul,kui soovite oma küsimuses põhjalikumat abi või selgitust, on Teil võimalus pöörduda juristi vastuvõtule. Konsultatsiooni saab nii video, e-kirja, kui ka kohtumise teel ning esimesed 2 tundi on kuni 1200 bruto teenivatele isikutele tasuta: https://hugo.legal/broneeri

Lugupidamisega,

Nastasja Musienko

Re: Kinnistu ja vanemaga seonduv

28 Veebr 2022, 18:23

Aitäh vastuse eest!

Siiski ei andnud teie vastus mulle arusaamist. Kui mu isa, kes parendab seda kinnistut praegusel hetkel, teeb seda teadmisega, et ma ei ole olnud sellega nõus, siis ta ei tee seda ju hea usuga ja tal pole õigust nõuda hiljem nende kulutustele kulunud summa tagasinõudmist? Lisaks kas KOV-il oli ebaseaduslik anda mu isale sinna sissekirjutus, kui meil polnud mingit kokkulepet, vaid kõik mingid lepingud ja asjad tegi ta enda algatusel?

Re: Kinnistu ja vanemaga seonduv

28 Veebr 2022, 23:04

Tere

Kui Teile kuuluvat eluruumi kasutatakse Teie nõusolekuta, on Teil õigus teha ettepanek tasulise üürilepingu sõlmimiseks kui Te ise eluruumi ei vaja või esitada nõue valduse Teile üle andmiseks. Nõuet valduse üle andmiseks saab esitada ka kohtu kaudu kui kohtuvälist kokkulepet ei saavutata.
Tehtud parendustööde osas oleks üldreegel, et neid ei pea hüvitama, KOV tegevus aga tekitab küsimusi ja foorumi tingimustes ei ole võimalik kõiki asjaolusid välja selgitada. Seega kordan eelmise vastuse soovitust pöörduda individuaalsele nõustamisele.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta