KÜ väidab, et Üürnik lõhkus liftiukse, aga Omanik peab selle kinni maksma. Kes vastutab kahju eest?

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

KÜ väidab, et Üürnik lõhkus liftiukse, aga Omanik peab selle kinni maksma. Kes vastutab kahju eest?

18 Jaan 2022, 23:17

Tere

Tekkinud on lahkarvamus KÜga.

Olukord: 6 kuud tagasi, suvel, pärastlõunasel ajal, toimus minu korteris lärm ja pidu. KÜ arvates lõhuti sel ajal ka liftiuks.
  • KÜ väitel kutsuti välja politsei.
  • Mina kihutasin Tartust Tallinnasse ja koristasin killud (rõdult olevat alla loobitud ka 2 pudelit). KÜ nõudis seda, et koristaja arvelt säästa. Üürnik kolis välja.
  • Helistasin konstaablile, aga tema sõnul olevat patrull käinud vaid hetkeks. Ei öelnud, kas protokoll tehti või ei.
Tegemist on Mustamäe 9k. paneelikaga, mille kohta KÜ ütles nt, et kätedesojaamu ei saa koridoridesse paigaldada, sest "need lõhutakse kohe ära". Ma ei eelda KÜ-st pahatahtlikku käitumist. Arvan, et katkist ust (mõra ülaservas) märgati peojärgselt ning see määriti minu kaela.

Järgmise kuu minu korteri kommunaalide arvele lisati siiski 54 eurot koristajatasu.

Alles nüüd, detsembris laekunud kommunaaliarvele lisati 300eurone kulu liftiukse parandamise eest.

Mulle see ei meeldi ja ma ei ole kahju hüvitamisega nõus, kuna:
  • sündmusest on möödunud 6 kuud. Ühe liftiukse remont ei saa võtta nii kaua aega.
  • Mina ei käinud liftiuksi lõhkumas. See on tõendatav. KÜ-l ei ole ühtegi tõendit ukse lõhkujate kohta (sest turvakaameraid koridoris pole) ega kahju tekkimise aja kohta. Samas, neil on veendumus.
  • Kahjusumma on lisatud kommunaaliarve reale "muu", koos fasaadi remonikuluga. Ma saan nii aru, et mulle peaks esitatama formaalne nõue, mitte lihtsalt (väga) suur kommunaaliarve.
Minu küsimus: kas üürniku (sõprade) tekitatud materiaalse kahju eest, mis ei ole tõendatav, sest keegi pole kahju tekkimise hetke näinud, vastutab rahaliselt korteriomanik?


PS: Kas sellist asja ei peaks hüvitama hoone kindlustus? Äkki neil polegi kindlustust? Kas saab nii olla, et 20 aastat KÜ-d juhtinud (ilma naljata!) naisterahvas pole Mustamäe paneelikale kindlustust võtnud?!

Re: KÜ väidab, et Üürnik lõhkus liftiukse, aga Omanik peab selle kinni maksma. Kes vastutab kahju eest?

19 Jaan 2022, 20:45

Tere

Seadusest tulenevalt peab korteriomanik hoidma eriomandi eset korras ning seda ja kaasomandi eset kasutades hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud. Seejuures on ta kohustatud tagama, et tema perekonnaliikmed, ajutised elanikud ja korteriomandit kasutavad isikud järgivad samu kohustusi.
Teisest küljest peab kahjunõuet esitades olema valmis tõendama, et kahju põhjustas just konkreetne isik. Kirjeldatud olukorras võib olla kahju põhjustanud nii Teie üünik kui mõni juhuslik vandal. Kui kahju tekitamist ja selle seost konkreetse isikuga võimalik tõendada ei ole, et saa ka selle hüvitamist nõuda. Rea lisamine kommunaalarvele ei saa kindlasti olla kahju sissenõudmise viis. Esitada tuleks põhjendatud kahjunõue koos tõenditega, kust nähtuks kahju tekkimise põhjus ja kahju suurus. Kahjuhüvitisest tuleb maha arvata igasugune kasu, mida kahjustatud isik sai kahju tekitamise tagajärjel, näiteks kindlustushüvitis. Kui teil on kahtlusi kindlustuse olemasolus, on Teil korteriomanikuna õigus nõuda vastavate dokumentidega tutvumist.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta