Kanalisatsiooni toru püstikus.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kanalisatsiooni toru püstikus.

18 Jaan 2022, 16:58

Tere!

Olen värske korteriomanik, mõni aeg tagasi on katki läinud kanalisatsioonitoru püstikus, kust jookseb kolme korteri reovesi. Ühistu juhatus ütles, et peaksime selle toru vahetama kahe teise korteriomanikuga ja ühistu sellega ei tegele. Saatsin ühistu juhatusele kirja, et nad toru korda teeks, kuna see ju kaasomand. Sellepeale saatis juhatus mulle 2019 aasta üldkoosoleku protokolli, kus oli vastu võetud otsus (põhikirja täiendamine), et vee ja kanalisatsiooni torustik püstikus on korteriomaniku vastutada. Põhikirjas sellest midagi kirjutatud ei ole.

Kas sellist otsust on üldse võimalik vastu võtta, kas see ei ole mitte Korteriomandi- ja korteriühistuseadusga vastuolus?

Kuidas antud olukorras edasi tegutseda? Kas võin lasta selle toru ise ära vahetada ja esitada arve ühistule?

Aitäh!

Re: Kanalisatsiooni toru püstikus.

19 Jaan 2022, 20:03

Tere

Kanalisatsioonitoru on kahtlemata kaasomandi eseme osa. Korteriomandite kaasomandi osa eset valitsevad korteriomanikud korteriühistu kaudu (KrtS § 34 lg 2). Kaasomandi korrashoiuga seotud kulud kaetakse majanduskava alusel. Kui kaasomandi eseme säilitamiseks vajalike kulude kandmine ei ole kehtiva majanduskava alusel võimalik, on korteriühistu juhatus kohustatud koostama uue majanduskava ja kutsuma kokku korteriomanike erakorralise üldkoosoleku uue majanduskava kehtestamiseks.Makseid majanduskulude kandmiseks tehakse vastavalt kaasomandi osa suurusele. Korteriomanike kokkuleppe tingimusi arvestades võib korteriühistu põhikirjaga ette näha käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatust erineva kohustuste jaotuse aluse ja tasumise korra majandamiskulude kandmisel (KrtS § 40 lg 2). See tähendaab, et mingid kulud võib küll jätta korteriomanike endi kanda, ent see peab olema sõnaselgelt kirjas põhikirjas. Põhikirja ei saa muuta üldkoosolekul lihthäälteenamusega vastu võetud otsusega. Põhikirja muutmise otsus on vastu võetud, kui selle poolt on hääletanud üle 2/3 üldkoosolekul osalenud liikmetest või nende esindajatest ja põhikirjaga ei ole ette nähtud suurema häälteenamuse nõuet. Kui aga on kehtivalt otsustatud põhikirja muuta ja põhikirja on otsusest tulenevalt vastavalt ka muudetud, on otsus kehtiv.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta