Maja renoveerimise käigus korterile tekitatud kahju

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maja renoveerimise käigus korterile tekitatud kahju

17 Jaan 2022, 16:41

Tere,

Kortermaja renoveeritakse väljast. Ventilatsioonitööde käigus puuriti läbi elektrikaabel, korterist kadus vool ja üles sulas külmik. Maha jooksnud veest sai kahjustada laminaat. Selles nüüd praod ja üks serv kerkinud üles. Ühistule esitatud nõudekiri kahju likvideerimiseks koos piltidega. Ühistu edastas kirja ehitajale, et viimane võtaks minuga ühendust. Käidi vaatamas ja otsustati, et nemad on valmis kahju kompenseerima 200€. Tegelik põranda vahetus aga maksb 1800€ (hinnapakkumine olemas). Kindlustus seda mulle ei korva, ise ma 200€ ehitajat ei leia ja korda seda osaliselt teha ei oska. Kes peab vastutust kandma ja kahju mulle likvideerima-korteriühistu või ehitaja? Kas seda võib teha ka osaliselt nagu nad soovitasid, kuigi mina pole nõus, et pool põrandat on ühe laminaadiga pool teisega? Kas kahju tekitaja peab taastama kahju tekkimise eelse olukorra tervenisti või võib seda teha ka osaliselt?

Re: Maja renoveerimise käigus korterile tekitatud kahju

17 Jaan 2022, 21:20

Tere

Kahju hüvitamise eesmärk on asetada kahju kannatanud isik olukorda, milles ta oleks olnud kui kahju tekitanud sündmus ei oleks kunagi aset leidnud. Küll ei saa kahju hüvitamine olla allikaks rikastumisele. Seega tuleb taastada kahjustamise eelne olukord täies ulatuses kasutades seejuures sama kvaliteedi- ja hinnaklassiga materjale. Kahju hüvitamise kohustus lasub selle tekitajal. Oluline on, kelle süül selline läbipuurimine aset leidis. Kas ehitaja käitus hooletult, kas korteriühistu ei edastanud ehitajale kaablite jm kommunikatsioonide asukoha skeeme või olete äkki ise (või mõni varasem korteri omanik) muutnud kaabli asukohta ja jätnud vajalikest skeemidest ühistule informatsiooni andmata.
Kahju hüvitamist saate Teie nõuda korteriühistult ja ühistu tööde tellijana saab seda regressi korras sisse nõuda ehitajalt. Seda muidugi juhul, kui kaabli läbipuurimise vältimiseks on ühistu andnud ehitajale vajalikud andmed ja Teie ei ole ise kaablit kuidagi ümber paigutanud.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Maja renoveerimise käigus korterile tekitatud kahju

19 Jaan 2022, 09:09

Täpsustuseks - Korteris käidi päev enne ventilatsiooonivade puurimist hindamas, kuhu tulevad avad. Ehitaja saatis eelnevalt kirja: 15.06.21.- l kell 8.00 – 10.00 käiakse läbi krt ja fikseeritakse olukord korterites ventilatsiooni-tööde tarvis – köök, wc, vannituba. Keegi neist ei küsinud, kus paiknevad kaablid ja ka ei täpsustatud meile, kuhu tulevad vent.avad. Küll aga eeldan, et ehitaja pidi teadma, kuhu avad tulevad ja sellega seoses ka nägema korteris käies, et puuritava ava all on valgusti. Kas seda taastamise / hüvitamise kohustust ühistu poolt reguleerib ka mõni seaduse punkt?
Kas peaksin kaasama juristi menetlusse? Nõudekiri korteriühistule on juba tehtud, kuid nemad mulle ei vastanud vaid palusid seda teha ehitajal, kelle vastus oligi minu esimeses postituses.

Re: Maja renoveerimise käigus korterile tekitatud kahju

19 Jaan 2022, 20:53

Tere

Korteriomandi- ja korteriühistuseadus § 31 lg 3 sõnastuses on korteriomanik kohustatud võimaldama eriomandi eset kasutada teistel isikutel, kui see on vajalik kaasomandi eseme korrashoiuks. Selle tõttu tekkinud kahju tuleb omanikule hüvitada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta