probleem naabriga ja üürnik

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

probleem naabriga ja üürnik

30 Dets 2021, 15:03

Tere

Kuue korteriga eraldi sissekäikudega korteriomandis üks omanik ei ela enda korteris üle kümne aasta. Tema elukoht on mujal, oma majas. Korter on halvas seisus ja kinnistul oli palju prahti. Omanike nõudmisel, mida peab tegema korduvalt, on kinnistu enam-vähem korda tehtud. Korteris valitseb antisanitaarne olukord. Kuna talvel oli probleem, et korterit ei köeta, siis naabritel on seinad külmad ja hallitavad. Eelmisel aastal naabrite nõudmisel oli lubanud enda korteris elama asotsiaalse välimusega härrat, kes pidi korterit kütma. Tema juurde hakkasid kogunema samaväärsed sõbrad, kellega võeti alkoholi ja kakeldi. Nende isikute välja ajamiseks oli kutsutud politsei. Ühistu koosolekul oli tehtud ettepanek, et kui ta korterit ei vaja ja selle korras hoidmiseks jne on probleeme, et müügu korter ära või elanikud nõuavad sundvõõrandamist. Müüa ei soovi, tahab korterit edasi hoida. Kuna korterit on vaja kütta, siis elab järgmine mitteametlik üürnik ja tema juurde tulevad samad eelmised "üürnikud". Asotsiaalide kogunemiskoht. Elanikud on mures oma vara ja tuleohutuse pärast. Kuidas korteriomanikku korrale kutsuda ja kas võivad elada üürnikud ilma üürilepinguta. Sellisesse korterisse korralikku üürilist ei saa. Kas võib sellisel juhul korterit sundvõõrandada.

Re: probleem naabriga ja üürnik

30 Dets 2021, 23:25

Tere

Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse § 32 lg 1 sätestab, et kui korteriomanik on korduvalt rikkunud oma kohustusi teise korteriomaniku või korteriühistu suhtes ja kui korteriomanikud ei pea enam võimalikuks tema kuulumist korteriomanike hulka, võivad nad nõuda, et ta oma korteriomandi võõrandaks. Korteri sundvõõrandamise nõue on põhjendatud eelkõige järgmistel juhtudel:
• korteriomanik on korduvalt rikkunud endal lasuvat kohustust hoida korteriomandit korras või siis tema poolt korteri kasutus on selline, et see ületab tavakasutusest tekkivad mõjud. Siia langevad olukorrad, kus korterit ei köeta või levivad sealt teistesse korteritesse parasiidid või ebameeldiv lõhn;
• korteriomanik keeldub võimaldamast kasutada enda eset teistel isikutel, kui see on vajalik kaasomandi eseme korrashoiuks. Näiteks keeldub korteriomanik lubamast ehitajaid enda korterisse, et remontida kõigi kasutuses olev kanalisatsioonitoru.
• korteriomanik on viivitanud vähemalt kuue kuu majandamiskulude tasumisega üle kolme kuu.
• korteriomanik häirib enda tegevusega olulisel määral teiste korteriomandite teostamist (nt toimuvad pidevalt korteris lärmakad peod).
Kui korteriomanikud on võõrandamisnõude esitanud, antakse korteriomanikule vähemalt kolm kuud aega korteriomand vabatahtlikult kellelegi teisele müüa. Kui selle aja jooksul ei ole korteriomanik võõrandamistehingut sõlminud, tuleb kas vähemalt ühel korteriomanikul või korteriühistul esitada otsuse täitmiseks hagi kohtusse.
Edasiseks nõustamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes selleks veebilehel https://hugo.legal/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta