Kaasomandis oleva keldrikorruse kasutamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandis oleva keldrikorruse kasutamine

02 Dets 2021, 22:42

Korterelamu keldrikorrus on kõigi korteriomanike kaasomandis – keldribokse eriomanditeks tehtud ei ole, notariaalset kasutuskorda kehtestatud ei ole. Majas on 20 korterit, inventariseerimisjooniste järgi ka 20 keldriboksi. Tegelikkuses on üks boksidest ehitatud hoone elektrikilbiruumiks (täies mahus) ja seega puudub ühel korteril isiklik keldriboks. Selline olukord on kestnud 20+ aastat ja pole väidetavalt selle korteri endisele omanikule varem probleemiks olnud (millestki juriidiliselt loobutud ei ole, boksi pole vaja läinud). Nüüd on korteril uus omanik, kellel on täielik õigus omada keldriboksi, kuid seda ei ole füüsiliselt olemas. Ühtegi tühja keldriboksi hoones ei ole, kuid samas on keldris üks kasutuseta abiruum, mille annaks boksina kasutusele võtta. Kuidas tuleks probleem lahendada ja kes peaks sellele lahenduse leidma (KÜ juhatus või kõik korteriomanikud üheskoos, millise poolthäälte enamusega)? Kes saab ja tohib otsustada, et see abiruum (kaasomandi osa) antakse selle korteri käsutusse? Samas pole mingit keldrikorruse kasutuskorda määratud, ehk kõikide bokside kasutus on toimunud mingi omaaegse suulise kokkuleppe alusel. Notariaalse kasutuskorra määramiseks puudub täna omanikel valmisolek.

Re: Kaasomandis oleva keldrikorruse kasutamine

03 Dets 2021, 16:51

Tere

Kaasomandit kasutatakse ja vallatakse ühiselt ja kaasomanike kokkuleppel. Iga kaasomanik võib kaasomandit kasutada niivõrd, kui ei ole takistatud teasel kaasomanikul kaasomandi eseme samaväärne otstarbekohane kasutamine. Õige ei ole olukord, kus ühel kaasomanikul ei ole võimalik kaasomanike ühises kasutuses keldrikorrust kasutada.
Kasutuse kokku leppimiseks ei ole vajalik notariaalse kasutuskorra seadmine. Korteriühistute puhul seda enam teha ei saagi, vaid saab leppida kokku notariaalses erikasutusõiguses. Sel juhul kehtib see alati ja igakordsete korteriomanike suhtes. Alternatiivselt võite omavahel konsensusele jõudes leppida kokku vaba keldriboksi ühe korteriomaniku kasutusse andmises. Selleks on vajalik kõigi kaasomanike kokkulepe. Kui kokkulepe praegu puudub, soovitan leppida kokku kõigi keldribokside kasutuse jaotuses, vastasel korral on kõigil kaasomanikel õigus kasutada kõiki keldribokse ühiselt.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta