Veeuputusest tingitud probleem naabriga

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Veeuputusest tingitud probleem naabriga

15 Sept 2021, 11:10

Tere! Mul juhtus ca kuu aega tagasi korteris veeuputus (elan 3 korrusel), mistõttu said veekahjustusi nii minu korter kui ka minu all oleva kahe alumise korruse korterid. Korter on mul kindlustatud ja 1 korruse naabriga sai asjad ilusti aetud (mõlemal sama kindlustus, mõlemas korteris käis kahjuhindaja ning remonttööd juba käivad). Probleem on aga 2. korruse naabriga, kes väidab, et temal on kõik korteris korras ja pole mulle kahjunõuet esitanud ega minuga ühendustki võtnud. Lisaks selgus 1. korruse korteri remonttööde käigus, et korteri lagi hallitab, kuid 2. korruse naaber ei lase korterisse sisse ega kavatsegi põrandat lahti võtta, samas väites, et tal endal on kindlustus olemas, kes oli ka kohapeal käinud ning väidab, et seal ei ole midagi vaja teha (on põhjust arvata, et korteriomanik valetab).
Mainin ära, et 2. korruse korteri põrandal on linoleum ning kui selle all olev põrand saab niiskeks, et pruugigi põrand ära kuivada ja hallituse oht on suur.
Minu häda on selles, et olen korteriühistu esimees ning seega soovin teada, kas korteriühistu saab nõuda 2. korruse korterisse sissepääsu ning ka põranda lahtivõtmist? Millised õigused KÜ-l selle probleemi osas on?
Lisaks soovin teada, millise ajaperioodi jooksul on 2. korruse korteril aega mulle kahjunõuet esitada kuigi ta seda siiani teinud ei ole (kuu aega on uputusest möödas)?!

Ette tänades,

Re: Veeuputusest tingitud probleem naabriga

15 Sept 2021, 17:58

Tere

Kahju tekkimisest tuleb teada anda mõistliku aja jooksul selle tekkimisest arvates. Nõue aegub kolme aasta jooksul.
Lisaks sellele, et tegemist on ühe korteri põranda ja teise korteri laega, on vastav majaosa ka vahelagi kahe korteri vahel. Vahelaed, nagu ka kõik muud hoone konstruktsiooni osad, on osa kaasomandist, seega tagatakse nende korrashoid korteriühistu kaudu. Korteriomanik on kohustatud võimaldama eriomandi eset kasutada teistel isikutel, kui see on vajalik kaasomandi eseme korrashoiuks. Selle tõttu tekkinud kahju tuleb aga omanikule hüvitada.
Edasiseks nõustamiseks soovitan registreeruda veebilehel https://hugo.legal/ HUGO.legal pakub koostöös Justiitsministeeriumiga Eestis elavatele inimestele 2 tundi tasuta õigusnõustamist. Tasuta õigusnõu saavad kõik Eestis elavad inimesed, kelle keskmine brutosissetulek on kuni 1200 eurot kuus. Enne nõustamist tuleb sõlmida kliendileping ja tasuda 5€ lepingutasu.
Pakume nii kohtumisega nõustamist, kui distantsnõustamist. Kohtumisega nõustamised toimuvad HUGO kontorites üle Eesti. Distantsnõustamist pakume video ja e-posti teel.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta