Puuküürnik elab korteris omavoliliselt

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Puuküürnik elab korteris omavoliliselt

25 Aug 2021, 19:59

Tere
Probleem järgmine:
Teadmata ajal andis X haldusfirma korteri eraisikule kasutada/üürile. Korteri tegelik omanik oli surnud ja pärija ei ole korterit seniajani pärandina vastu võtnud (pärija on soome kodanik ja elab Soomes). Korteriühistut juhtis isik, kes kuulus samal ajal korteriühistu juhatuse ja haldusfirma juhatusse ehk ta oli probleemist teadlik. 2020 vahetus korteriühistus juhatus ja uus juhatus avastas probleemi üüritava korteriga. Haldusfirma lõpetas koheselt eraisikuga üürilepingu, isik jäi aga korterisse edasi elama. Arveid on seejuures makstud kaootiliselt, viimasel kolmel kuul üldse mitte. Korteri pärija andis uuele juhatusele volitused teha korteriga vajalikke toiminguid (anda näiteks üürile). Korteris elav isik üürilepingut ei sõlmi ja arveid ei tasu, samuti ei vasta maksenõuetele.
Korteri pärijal ei ole võimalik hetkel Eestisse tulla, et pärand vastu võtta.
Kuidas lahendada olukord korteri kasutajaga?
Ühistu sooviks võlgnevuse osas asja kohtusse anda, aga kas kohtusse andjaks ei peaks olema korteri pärija? Või ei saa hetkel üldse asja kohtusse anda?
Haldusfirma keeldub vastutust endale võtmast ja ei tegele sellega, et nende poolt korterisse paigutatud kasutaja sealt lahkuks.
Kas korteri reaalsel kasutajal ei ole ühistu ees kohustusi?
Hetkel elab inimene seal ilma igasuguse loa ja õiguseta. Millised oleksid lahendused?

Re: Puuküürnik elab korteris omavoliliselt

26 Aug 2021, 16:54

Tere

Ehkki korteriomandi suhtes ei ole väljastatud pärimistunnistust, on pärand pärandaja surma ajal pärijatele üle läinud. Eesti pärimisõiguse kohaselt ei ole vaja pärandi vastu võtmiseks tahteavaldust teha. Küll on vajalik vormistada pärimine notariaalselt. Korteriühistu ees vastutab korteri omanik, antud juhul siis pärija või pärijad ühiselt. Üürilepingut saab siiski sõlmida vaid omanik või isik, kellele on omanik andnud vastavad volitused ja üürnik vastutab omanike ees.
Kohtusse pöörduda korteri vabastamise nõudega saab siiski vaid korteri omanik. Korteri võlgnevust ühistu ees saab omakorda nõuda vaid omanikult. Seega saab soovitada siiski pärimismenetluse lõpule viimist. Soovitan uurida notaribüroost kas vastavaid toiminguid on võimalik teha näiteks kaugtõestamise teel, Eestisse füüsiliselt tulemata.
Täpsema vastuse andmiseks, on vajalik selgitada välja kõik faktilised asjaolud, mida aga foorumitingimustes teha ei saa.
Lisaküsimuste korral palun valige endale sobiv konsultatsiooniaeg ja viis siit: https://hugo.legal/broneeri või helistades numbril: 6 880 400
Juhul, kui teie sissetulek on kuni 1200 bruto või lastega seotud küsimuses kuni 1700 bruto, siis on kaks tundi õigusabi tasuta (tasuda tuleb üksnes 5 eurot omaosalustasu).

Lugupidamisega,

Tiina Mölder
jurist

Vasta