KÜ kanalisatsioonipüstaku omakululine vahetus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

KÜ kanalisatsioonipüstaku omakululine vahetus

23 Aug 2021, 14:28

KÜ torud, sh kanalisatsioonipüstakud, on amortiseerunud. KÜ-l pole lähiaastatel piisavalt raha, et seda korda teha, üritades seejuures kulusid veeretada vee- ja kanalisatsioonipakkuja kaela. Samal ajal on korteriomanikul soov oma sektsioonis teiste ülal ja alt naabritega eraldiseisvalt ja omade kuludega püstik ära vahetada. KÜ juhatus on sellele kategooriliselt vastu. Seejuures puudub KÜ-l projekt tulevasteks kanalisatsioonitöödeks.

Mul on tekkinud järgmised küsimused:
1) Kuidas sellises olukorras võiks talitada? Kas korteriomanikud võivad ilma KÜ loata oma püstaku ära vahetada või vajadusel isegi uue püstaku paigaldada (kui vana asukoht ei sobi vms)?
2) Kas selle jaoks oleks vaja eraldi projekti, või kuidas peaks sellele juriidiliselt lähenema? Kui on vaja projekti, kuidas seondub see KÜ loaga ja potentsiaalsete tulevaste maja projektidega (s.o kas on oht, et kinnitatud projekt tuleb mingi hetk "maja projekti" koostamisel ümber teha)?
3) Kui koos püstaku vahetusega oleks vaja potentsiaalselt parandada liitmikud vee- ja kanalisatsioonipakkujaga, kuidas peaks sellele küsimusele lähenema?
4) Viimaks ei saa keldris torudele ilma KÜ juhatuse võtmeta ligi - kuidas oleks võimalik sellist remonti sellises olukorras teha? Kas võtmeid võib välja nõuda?

Re: KÜ kanalisatsioonipüstaku omakululine vahetus

23 Aug 2021, 21:48

Tere

Kanalisatsioonipüstak on osa kõigile korteriomanikele ühiselt kuuluvast kaasomandist. Kaasomandit tuleb aga valitseda ühiselt ja kokkuleppel. Et võtta vastu vajalikke kasomandit puudutavaid otsuseid, tuleb need läbi arutada ja otsus vastu võtta üldkoosolekul. KÜ juhatusel ei ole kaasomandi korrashoidu puudutavates küsimustes otsustusõigust. Seega saab soovitada teha juhatusele ettepanek üldkoosoleku kokku kutsusmiseks või nimetatud küsimuse järgmise üldkoosoleku päevakorda lisamiseks ja vastava otsuse vastuvõtmist üldkoosolekul. Juhatusele on üldkoosoleku otsus täitmiseks kohustuslik. Kui juhatus üldkoosolekut kokku ei kutsu saavad seda korteriomanikud ka ise teha.
Kui vajate esitatud küsimuses detailsemat nõustamist, soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele. Selleks palun valige endale sobiv konsultatsiooniaeg ja viis siit: https://hugo.legal/broneeri või helistades numbril: 6 880 400
Juhul, kui teie sissetulek on kuni 1200 bruto või lastega seotud küsimuses kuni 1700 bruto, siis on kaks tundi õigusabi tasuta (tasuda tuleb üksnes 5 eurot omaosalustasu).

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta