Korterimaja püstak

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Korterimaja püstak

18 Juul 2021, 00:16

Tere!

Kirjutan, et saada abi küsimuses, mis puudutab korterimaja püstakut. Olen ostnud sel aastal korteri ning kohe peale sisse kolimist (paar nädalat peale võtmete saamist) selgus, et duši äravoolust purskab sageli üsna suure haisu ja lärmiga vesi. Kohe kirjutasin sellest eelmisele omanikule ning saatsin ka video. Kutsusime siis kohale santehnikut ning ta ütles, et probleem on püstakus ning pean võtma ühendust korteriühistuga. Kirjutasin neile, kuid korteriühistu vastus oli, et olen kasutanud halva santehniku teenuseid ning asi ei saa olla püstakus. See toimus um 3 kuud tagasi.

Umbes kuu tagasi tellisin ametliku ekspertiisi, kus kaameravaatluse käigus selgus, et probleemi on tekitanud maja all asuv toru, mis vajab välja vahetamist ning takistab hetkel püstiku normaalset tööd.

Saatsin korteriühistule ametliku akti selle kohta ning ka arve ekspertiisi tegemise eest. Viimased 3 nädalat olen korduvalt küsinud nende käest millal tehakse korda probleem püstakuga ning millal mulle tagastatakse ekspertiisi tegemiseks kulutatud raha. Vastust pole tulnud. Alguses kirjutati, et tegelevad selle küsimusega hiljem, praegu lihtsalt ei vasta kirjadele.

Sellega seoses tahtsin küsida mida teha selle olukorraga edasi. Kas tuleks pöörduda kohtusse?

Mis aja jooksul peab korteriühistu lahendama taolisi probleeme? Kui see lugu ei saa mõistliku aja jooskul lahendatud, siis kas mul on võimalik nõuda midagi sellelt isikult, kes müüs mulle seda korterit?

Re: Korterimaja püstak

19 Juul 2021, 20:52

Tere

Küsimuses kirjeldatud torustik ei kuulu ühegi eriomandi koosseisu ja on seega kaasomandi osa, mida kaasomanikud valitsevad ühiselt, korteriühistu puhul korteriühistu kaudu. Korteriühistu üheks seadusest tulenevaks ülesandeks on kortermaja hooldamine ja majandamine, sh ka elamu tehnosüsteemide korrashoidmine. Korteriühistu ja selle liikmete vahel on tehingulaadne suhe ning sealt tulenev vastav vastutus ülesannete mittetäitmise eest. Vastutuse aluseks saab olla mh ka korteriühistu tegevusetus, näiteks tehnosüsteemide korrasoleku kontrollimise või parandustööde tegemata või korraldamata jätmine. Seega kui korteriühistu pole täitnud talle seadusega täidetud kohustusi korrektselt, võib korteriomanik nõuda korteriühistult talle selle tagajärjel tekkinud kahju hüvitamist. Samuti on võimalik nõuda edasisest rikkumisest hoidumist.
Kõiki asjaolusid arvestava nõustamise saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal/
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta