Kommunaalkulude jaotus vastavalt seadusele

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kommunaalkulude jaotus vastavalt seadusele

01 Juul 2021, 13:38

KÜ-l oli koostatud põhikiri, mille alusel mitmed kulud (kindlustus, haldus, rmp, heakord, tehnosüst. hooldus, üldvesi ja -elekter) olid jaotatud korterite arvuga võrdselt. Küte, prügi ja remondifond vastavalt iga korteri m2. Kuna see põhikiri oli ebaseaduslikult vastu võetud, siis kohus kuulutas selle kehtetuks ning kommunaale tuleb maksta vastavalt seadusele ehk kaasomandi suurustele.

Saime esimesed arved uue arvestuse järgi, kuid nüüd on m2 juurde lisatud ka rõdude m2 (2. ja 3. korruse elanikele), 1. korruse terrassid aga arvesse ei lähe ning väidetavalt on see seaduses nii sätestatud. Siit aga küsimused:
1) Kas kütte (ja ka teiste ridade) eest saab arvet esitada lisaks rõdu m2 eest? Tegemist on avatud rõdudega. Loogiline tunduks, et arvestatakse reaalpinda, kus elatakse, sest vastasel juhul esitatakse mulle ju arve õue kütmise eest.
2) Miks ei pea 1.k elanikud maksma terrassi m2 eest samas kui 2. ja 3.k maksavad rõdude m2 eest? Kas tõesti on seaduse järgi rõdud korteri reaalosa, kuid terrassid mitte? Dokumentide järgi on mul eriomand siiski vaid reaalne korteri m2, kus ei ole sisse arvestatud rõdu m2.
3) Kas see on lubatud, et 2. ja 3.k sama suured korterid maksavad tunduvalt rohkem kommunaale kui 1.k sama suur korter? Kuidas saab olla õiglane, et 1. korruse 85m2 korter maksab kütte ja muude kommunaalide eest tunduvalt vähem kui 2. või 3. korruse 85m2 korter? Elupind on ju sama suur.
4) Kui 1.korruse korterid maksavad ainult korteri sisepinna m2 kuid mitte terrasside m2 eest, kas ma võin siis minna ja nende terrassi ka ise kasutada? Kui terrassid siiski ainult neile kuuluvad, miks nemad on maksmisest vabastatud? Seadus tekitab sellisel juhul väga ebavõrdse kohtlemise.
5) Kas tasaarveldused tohib tõesti teha selle arvestuse järgi, kus 2. ja 3.k suuremate korterite elanikud peavad tunduvalt rohkem tasuma. Niigi tundub ebaõiglane, et nt rmp läheb m2 järgi kuna raamatupidajal ei kulu suurema korteri arve väljastamiseks rohkem aega kui väiksema korteri jaoks.

Re: Kommunaalkulude jaotus vastavalt seadusele

01 Juul 2021, 21:50

Tere

Seadusest tulenevalt on majanduskulude katsmise jaotuse aluseks kaasomandi osa suurus (KrtS § 40 lg-s 1). Kaasomandi osa suurus ei väljendu mitte ruutmeetrites vaid on suhtarv, näiteks 1/10, nii nagu on omandi suurus kantud kinnistusregistrisse. Nimetatud suhtarv peaks olema ka majanuskulude jaotuse aluseks kui põhikirjaga ei nähta ette teistsugust jaotust. Näiteks, kui Teile kuulub kinnistusregistri andmetel 1/10 kaasomandi esemest, tuleb Teil tasuda ka 1/10 konkreetsest kulust.
Kui soovite detailset nõustamist, soovitan pöörduda individuaalsele nõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel https://hugo.legal/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta