Kaasomandi ost

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi ost

30 Juun 2021, 17:48

Tere!
Soovin kaasomandis oleva kinnistu 1/6 mõttelise osa kaasomandist välja osta. Ilmselt otsustab asja kohus, kuna kaasomanik ei tunne vähimatki huvi oma kaasomandi vastu. Kaasomanik ei ole elanud ega käinud oma kaasomandis ca 20 aastat. Kogu kinnisasjaga seotud kulud (küte, hooldus, remont) on minu kanda.
Küsimus: Milliseid kulutusi võin nõuda ostu hinnast maha arvestada?
Nõuded:
1. Maja katuse vahetus 2019.a.(katus sadas läbi)
2. Küttesüsteemi vahetus 2007.a. (tahkeküttekatel maakütte vastu, kuna süsteem lagunes täielikult)
3. Elektriarved. Küttesüsteem on maja peale ühine. Maaküte tarbib elektrit.
4. Piirdeaia ehitus 2019
5. Kinnistule kanalisatsiooni ehitus 2019

Re: Kaasomandi ost

01 Juul 2021, 21:28

Tere

Esmalt soovitan Teil teha teisele kaasomanikule ettepanek kaasomandi lõpetamiseks kohtuväliselt.Nendele kaasomanikele, kes jäävad kaasomandi osast ilma, tuleb AÕS § 77 lg 2 alusel tagada kohene ja õiglane hüvitis. Riigikohus on selgitanud, et AÕS § 77 lg-st 2 ei nähtu üheselt, mida tähendab kaasomandi lõpetamisel asja ühele või mitmele kaasomanikule jätmisel talle kohustuse "maksta teistele kaasomanikele välja nende osad rahas" panemine. Riigikohus leidis, et selline kaasomandi lõpetamise viis tähendab, et kaasomandi osast ilma jäävatele kaasomanikele tuleb tagada täielik rahaline hüvitis oma omandiõiguse kaotamise eest. Selleks tuleb üldjuhul hinnata kaasomandis oleva asja väärtust tervikuna ja sellest lähtuvalt arvestada tema mõttelise osa suuruse alusel välja kaasomaniku osa rahas.
Kaasomanikul on õigus teha kaasomandi säilimiseks vajalikke toiminguid. Tavapäraselt kehtib kaasomanike vahel põhimõte, et asja vallatakse ja kasutatakse kokkuleppel ning teatud juhtudel enamuse otsusel. Samas, kui tekib vajadus teha toiminguid asja säilitamiseks, siis on igal kaasomanikul õigus teha neid toiminguid ilma teiste nõusolekuta ja teiselt kaasomanikult hüvitist nõuda. Siinjuures tuleb silmas pidada, et nõude aegumistähtaeg on 3 aastat.
Kui kulutused on küll olnud vajalikud, ent mitte säilimiseks vajalikud, tulnuks enne nende tegemist teise kaasomanikuga läbi rääkida. Teise kaasomaniku nõusolekuta tehtud kulutusi, ka juhul kui need olid vajalikud, hüvitama ei pea. Tele esitatud loendist nähtuvad küll vajalikud kulutused, ent mitte säilimiseks vajalikud. Säilimiseks oleks vajalik näiteks katuse pirandamine aga mitte kogu katuse vahetamine. Pigem tuleb asuda seisukohale, et nimetatud kulutuste hüvitamist nõuda ei saa. Siiski soovitan kõiki asjaolusid arvestava nõustamise saamiseks pöörduda individuaalsele nõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel https://hugo.legal/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta