Kahjuga seotud küsimus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kahjuga seotud küsimus

27 Juun 2021, 15:42

Tere

Palun abi. Hiljutise tormiga hakkas korterisse vesi tulema akna pealmisest palest. Meie korteri peal olev korter on tühi (lahendamata pärandiküsimus) ja sellel korteril on ees vanad puitraamiga aknad, millel kahe aknaruudu vahel on õhutusava, mis peaks olema kaetud luugiga, aga sellel korteril seda luuki ei ole. Kuna tuul peksis väga tugevat vihma just sellelt poolt, siis on veekahju põhjuseks ilmselt just sellest avast sisse tunginud vesi või siis ka mõni maja fassaadis olev pragu (näha ei ole). Sai pöördutud korteriühistu poole. Nad on selgeks teinud, et tühjana seisva korteri võtmed on valla esindaja käes, kes lubas asja vaatama tulla, aga ühistu ei leia, et nemad antud veekahju eest vastutavad oleksid. Juhatuse esindaja hinnangul peaksime nõude esitama omanikuta korterile? Aknad on aga teadupoolest kaasomand. Kes siis ikkagi peaks kahju korvama ja tegelikult ka ava sulgemise eest hoolt kandma, sest torme võib tulla ju veeldi?

Tänan!

Re: Kahjuga seotud küsimus

28 Juun 2021, 07:24

Tere

Korteriomandi omanik võib vastutada teisele korteriomandi omanikule tekkinud kahju eest ka juhul, kui kahju tekkis korteriomanike kaasomandis olevast seadmest. Kaasomanikel on ühine üldine kohustus tagada, et kaasomandiese oleks sellises korras, millest ei tekiks kellelegi kahju. See kohustus hõlmab mh kohustust kontrollida perioodiliselt elamu elektrisüsteemide korrasolekut, samuti muude tema korteriomandi piires paiknevate kaasomandi eseme osade korrasolekut ning rakendada puuduste ilmnemisel vajalikke abinõusid ohu või puuduse kõrvaldamiseks. Kui korteriomanikud jätavad oma kohustused kaasomandieseme korrashoiu tagamiseks täitmata ja seetõttu tekib mõnele korteriomanikule kahju, võivad kahju hüvitamise eest vastutada kõik oma kohustusi rikkunud korteriomanikud, kelle rikkumine ei ole vabandatav.
Kui korteriomanik on surnud, vastutavad korterist tuleneva kahju eest tema pärijad. Ehkki pärandit pole veel vormistatud, on pärand pärijatele üle läinud pärandaja surma ajal. Seega on üle läinud ka vastutus. Kui pärandajal ei ole tehtud testament ja puuduvad seadusjärgsed pärijad või keegi pärijatest pärandit vastu ei võta, pärib kohalik omavalitsus. Kuni pärijat ei ole teada võib kohus rakendada pärandvara hoiumeetmeid. Sel juhul on pärandvara hooldajal kohustus hoolitseda pärandvara korrashoiu eest, muuhulgas vältida sellelt tulenevat kahju teistele isikutele.
Soovitan Teil pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal ning koostöös juristiga välja selgitada kõik asjaolud.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta