Maksetega viivitava üürivõlglase väljatõstmine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Maksetega viivitava üürivõlglase väljatõstmine

23 Mai 2021, 20:17

Tere.

Maksetega jatkuvalt hilineva üürivõlglase suhtes on võimalik rakendada vastavaid toiminguid: maksekäsu kiirmenetlus pöördudes üürikomisjoni poole (avaldusega), esemete pantimine (akt) või andmine maakohtusse (hagiavaldusega) ja inkasso. Kõik erakorralise ülesütlemise eeldused on täitunud. Üürnik on juba suuliselt, emailiga ja SMSiga saanud hoiatusi ja kuuldud on samas taktis ka lubadusi. Igaastane üürilaekumiste kokkuvõte on saadetud ja seal paistavad makseajad ja võlgnevus. Nüüd hakkab asi juba ka hapuks minema, tagatis midagi ei kata ja tarvis koheselt tegutseda.

Minu küsimused puudutavad järgmist:
Kas võla katteks esemete pantimine ja üks instants teise suhtes võib olla vastuolus või teineteist välistavad?
Kui pikad on nüüd ülesütlemise tähtajad?
Kas allpool loetletud dokumendid on kehtivad vastavas koosseisus või midagi on juba üleliigset?:

Üürnikuga seotud dokumendid kohe alguses:
hoiatus makseviivituse kohta;
erakorralise ülesütlemise avaldus maksetega viivitamiste tõttu;
üleandmise-vastuvõtmise akt;
akt ja teade ruumides asuvate panditavate asjade ja pandiõiguse teostamise kohta või inkasso võlateatis.


Instanssidega seotud dokumendid järgmisena:
avaldus üürikomisjonile.
hagiavaldus maakohtusse (kui üürnik ei lase sisse/ei vabasta eluaset ja/või ei maksa võlga);
inkassoavaldus.


Ettetänades,

Re: Maksetega viivitava üürivõlglase väljatõstmine

24 Mai 2021, 15:45

Tere

Üürilepingu ülesütlemisel üürileandja poolt on vajalik järgida kohustuslikku vorminõuet, vastasel korral ei ole ülesütlemine kehtiv. Millistele tingimustele peab avaldus vastama on sätestatud võlaõigusseaduse https://www.riigiteataja.ee/akt/961235?leiaKehtiv § 325. Mõjuval põhjusel võib kumbki lepingupool nii tähtajatu kui tähtajalise üürilepingu üles öelda. Põhjus on mõjuv, kui selle esinemisel ei saa ülesütlemist soovivalt lepingupoolelt kõiki asjaolusid arvestades ja mõlemapoolseid huvisid kaaludes eeldada, et ta lepingu täitmist jätkab. Üürilepingu erakorralisest ülesütlemisest ei pea ette teatama. Üürileandja võib üürilepingu võlgnevuse tõttu üles öelda, kui:
1) üürnik on viivituses kahel järjestikusel maksetähtpäeval tasumisele kuuluva üüri, kõrvalkulude, hoone korrashoiu- ja parenduskulude või nende olulise osa maksmisega;
2) võlgnetav üür või tagatisraha ületab kahe kuu eest maksmisele kuuluva üüri või
3) võlgnetavad kõrvalkulud või hoone korrashoiu- ja parenduskulud ületavad kahe kuu eest maksmisele kuuluvad vastavalt kõrvalkulud või hoone korrashoiu- ja parenduskulud.
Kui üürnik tahab ära kolida või ruumides leiduvaid asju ära viia, võib üürileandja asju kinni pidada ulatuses, mis on vajalik tema nõuete täitmise tagamiseks.
Konkreetseid asjaolusid arvestava nõustamise saamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes eelnevalt veebilehel https://hugo.legal/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta