Majahalduril puudub kutse

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Majahalduril puudub kutse

19 Mai 2021, 12:56

Tere!
Tuginedes KrtS'le
§ 28. Majahaldur
  1. Valitseja peab määrama iga oma esindatava ja juhitava korteriühistu jaoks füüsilise isiku (edaspidi majahaldur), kes tegeleb valitseja ülesannete täitmisega selles korteriühistus.
  2. Majahalduril peab olema kinnisvarahalduri, korteriühistujuhi või korterelamuhalduri kutse kutseseaduse tähenduses.
KÜ'l on olemas valitseja + juhatus. Valitseja ja KÜ vahel on sõlmitud leping, millele sees (allkirjastatud digikonteineris) oli hinnapakkumine ning sellest leidsin enam-vähema sellist lauset: "XXXX firma kinnitab käesolevaga pakkumisega, et ta on nõus pakkumises välja toodud tingimustel olema KrtS §26 lg1 kohaselt ka korteriühistu valitsejaks."
Küsimus: kui firma poolt määratud majahalduri nimi ei jookse Eesti Kinnisvara Koorashoiu Liidu registritest läbi, siis tundub, et halduril ei olegi seadusega ettenähtud kutset käes.

Mida antud situatsioonis peaks juhatus tegema - kas juhatusse pädevusse jääb ainult nõuda halduri välja vahetamist nõuetele vastava halduri vastu? Kas sellest peaks üldse mõnele kontrolli teostavale organile/asutusele teada andma ?

Re: Majahalduril puudub kutse

19 Mai 2021, 20:04

Tere

Olete oma küsimuses kirjutanud, et KÜ-l on nii valitseja kui juhatus. Kahjuks jääb sellisel juhul selgusetuks kummagi organi ülesannete ulatus. Valitseja täidab tavapäraselt juhatuse ülesandeid, kui KÜ mingil põhjusel juhatust valida ei soovi. Kas võib tegemist olla olukorraga, kus lisaks juhatusele on mitte valitseja vaid haldusettevõte. Sel juhul juhatus vastutab ja haldusettevõte haldab, sealhulgas korraldab hoolduse. Juhatus või üldkoosolek (lepingu sõlmija haldusettevõttega) saab alati kontrollida sõlmitud lepingu täitmist, sealhulgas nõuda informatsiooni seadusest tulenevate nõuete täitmise kohta.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Majahalduril puudub kutse

31 Mai 2021, 22:47

Tänan, Tiina, Teid vastuse andmise eest!
Kahjuks jääb sellisel juhul selgusetuks kummagi organi ülesannete ulatus. Valitseja täidab tavapäraselt juhatuse ülesandeid, kui KÜ mingil põhjusel juhatust valida ei soovi.
Teil on õigus - ma olen lihtsalt nii ära harjunud terminiga valitseja, et kasutasin selle valesti. Valitseja meil oli kuni juhatuse valimiseni. Nüüd on siis ex-valitseja pakub meile haldusteenust. Aga - meil on sama majahaldur, mis oli ka valitseja eksistentsi ajal.
Kuna oma küsimusele ma ei ole ikkagi saanud vastust (ilmselt selle pärast, et olukorra kirjeldus oli segaselt sõnastatud), siis ma sõnastan selle veidi ümber: kas haldusettevõte poolt meie KÜ'le määratud majahalduril peab olema kehtiv kutsetunnistus, või sellist kohustust ei ole?

Re: Majahalduril puudub kutse

01 Juun 2021, 14:25

Tere

Nagu Te oma algses küsimuses tsiteerisite, on seaduses sätestatud, et majahalduril peab olema kinnisvarahalduri, korteriühistujuhi või korterelamuhalduri kutse kutseseaduse tähenduses. Kas Teie nimetatud registris mitte olemine tähendab kindlasti vastava kutse mitteomamist, ei ole vastajale teada. Nii nagu ma oma eelmises vastuses märkisin, saab haldusettevõttega lepingu sõlminud organ alati kontrollida lepingu täitmist, sealhulgas nõuda informatsiooni seadusest tulenevate nõuete täitmise kohta. Kuna seadusest tuleneb nõue majahalduri kvalifikatsioonile, on õigus nõuda ka konkreetse isiku kinnisvarahalduri, korteriühistujuhi või korterelamuhalduri kutse omamise tõendamist (kutsetunnistust).

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta