1. leht 1-st

Kaas- või eriomand

Postitatud: 05 Mai 2021, 11:45
Tere,
Kas majas, kus igasse korterisse tuleb šahtist eraldi küttetorustik, millel on küttekulu arvesti, radiaatoreid saab eraldi reguleerida (välja lülitada) ning nende toimimine ei mõjuta kuidagi maja teiste korterite küttetorustike ja radiaatoreid on korterisisene küttetorustik ja radiaator kaasomandis või on tegu eriomandiga?

Re: Kaas- või eriomand

Postitatud: 05 Mai 2021, 17:57
Tere

KrtS-i §-de 2 ja 3 kohaselt luuakse n-ö tavalisest kaasomandist korteriomand kaasomanikevahelise eriomandi kokkuleppega, mille miinimumsisuks on kokkulepe selles, milline ruum ühe või teise korteriomandi koosseisu kuulub. Soovi korral võivad korteriomanikud kas korteriomandite loomisel või hiljem sõlmida eriomandi sisu kohta ka muid kokkuleppeid (KrtS §-d 5 ja 13). Seega on eriomandi kokkuleppel n-ö miinimumsisu (hoone ruumiline jaotus korteriomandite vahel), mida korteriomanikud võivad soovi korral täiendada lisasisuga. Seaduse kohaselt ei ole eriomandi esemeks hoone ja selle osad ega hoone püsimiseks või ohutuse tagamiseks või korteriomanike ühiseks kasutamiseks vajalikud seadmed ka siis, kui need asuvad eriomandi esemeks oleva hoone reaalosa piires. Küttesüsteem on tavapäraselt süsteem, mis teenib kõigi korteriomanike huve ja ei saa seega olla eriomandi eseme osa.
Kui aga Teie küttelahendus ei ole terviklik süsteem, kui on aktsepteeritav ning teiste korteriomanike huve ja vajdusi ei kahjusta näiteks asjaolu, et keegi korteriomanikest oma eriomandi piires radiaatorid ja torustiku üldse eemaldab ja muu küttelahenduse kasuks otsustab, võite selle kuulumises eriomandi koosseisu kaasomanike kokkuleppega kokku leppida.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist