KÜ arvete tasumisest keeldumine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

KÜ arvete tasumisest keeldumine

21 Apr 2021, 22:26

Tere

Kas kortermaja ühes korteris keskkütte radiaatorite omaalgatuslik eemaldamine (puudub KÜ ja kaasomanike nõusolek) annab küttearvete tasumisest keeldumiseks? Sellise tegevuse tulemusel (korteril arved tasumata alates september 2020) on tekkinud KÜl võlgnevus teenusepakkuja ees ning teistel kaasomanikel lasub kohustus puuduolev summa ise tasuda. Ühtsest küttesüsteemist välja lõigatud korter oli talvel ka kütmata.
Alustaval KÜl ei ole veel vastu võetud majanduskava, arvete aluseks on tarbitud teenuse (vesi, gaas, elekter) kogus. 4 korteriga KÜl puudub põhikiri ja küttearvete koostamisel võetakse arvesse korteri köetava pinna ruutmeetrid. Kuidas/millele tuginedes peab KÜ korterite omanikele arveid esitama olukorras, kui ei ole vastu võetud majanduskava, mille alusel perioodilisi ettemakseid teha, samal ajal aga teenuseid tarbitakse ning arved vajavad tasumist?
Kas eelkirjeldatud korteriomaniku tegevus on seaduspärane? Millised on selle korteriomaniku õigused ja kohustused KÜ ning kaasomanike ees? Kas KÜ hääletusele pandud otsustega mitte nõustumine annab automaatselt õiguse arvete tasumisest keeldumiseks (n: keeldun tasumast raaamatupidamise eest, kuna ei ole teenusega/teenusepakkujaga rahul)?
Kui arvete tasumisest keeldumine ei ole põhjendatud, siis kas/kuidas peab KÜ olukorda fikseerima (otsus, memo vms), milliseid samme ette võtma?

Re: KÜ arvete tasumisest keeldumine

29 Apr 2021, 10:22

Tere

Kui korteriühistul puudub põhikiri, tuleb lähtuda seaduses sätestatust. Seaduses on sätestataud, et korteriomanikud teevad majanduskava alusel perioodilisi ettemakseid vastavalt oma kaasomandi osa suurusele. Seega on õige võtta aluseks kaasomandi osa suurus.
Seadus lubab tõepoolest keelduda korteriomanikul kandmast kulusid, millega ta ei ole nõustunud, kui nende kandmise nõudmine temalt oleks vastuolus hea usu põhimõttega. Samas on küttesüsteem kaasomandi ese sõltumata sellest, et osa süsteemist asub korteriomandi eriomandi piires ehk korteris. Seega ei tohi seda muuta ega ammugi mitte eemaldada kõigi kaasomanike nõusolekuta ja vastava asjatundja hinnanguta. Kuna küttesüsteemi muudatused on tehtud teiste kaasomanike huve kahjustades, ei pruugi olla tegemist olukorraga, milles seadus keeldumist lubab.
Edasise kõiki asjaolusid arvestava nõustamise ja vajadusel dokumentatsiooni koostamiseks soovitan pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele registreerudes veebilehel https://hugo.legal/

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta