Üürilepingu sõlmimine, remondifond ja ühistu pangalaen

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Üürilepingu sõlmimine, remondifond ja ühistu pangalaen

10 Mär 2021, 14:08

Tere, Kuidas mõista selle aasta jaanuaris jõustunud seadusemuudatust, mis puudutab kõrvalukulude punkti? Kas mul üürnikuna on õigus leppida tulevase üürnikuga kokku, et ta tasub kogu korteriühistu arve koos remondifondi ja ühistu pangalaenu reaga. Tulevast üürnikku on sellest teavitatud emailiga ja ta nõustus kirjalikult, et tasub need kaks rida ning selle punkti lisamisega lepingusse. Juhul kui see ei ole seaduslik, siis mida selle seadusega täpsemalt mõeldud on ja mille järgi ma peaksin otsustama missugustes kuludes ja millises ulatuses tasumist mul on õigus üürnikuga kokku leppida.

Re: Üürilepingu sõlmimine, remondifond ja ühistu pangalaen

21 Mär 2021, 21:21

Tere

Seadusemuudatusega on jäetud pooltele kokkuleppevabadus, mis tähendab, et üürnik võib tulevikus üüripinna remondifondi või muid korrashoiuga seotud kulusid ja laenumakseid maksta, kui vastav kokkulepe on üürniku ja üürileandja vahel sõlmitud kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis. Lisaks kirjalikule pooltevahelisele kokkuleppele tuleb meeles pidada, et selliseid kokkuleppeid saab sõlmida üksnes esialgse üürilepingu sõlmimisel, mitte lepingu kestel. Oluline on ka silmas pidada korrashoiu- ja parandamise kulude suurust. Nimelt saab üürnikule panna kohustuseks üksnes mõistlikus, proportsionaalses ja ettenähtavas ulatuses korrashoiu- ja parandamisega seotud kulude kandmist. Nii välditakse olukordi, kus üürnik tasub väga lühikese aja jooksul terve hoone ulatusliku renoveerimise seotud kulud, kui näiteks ühistu otsustab suurendada lühikeseks ajaks, kuid suures ulatuses remondifondi makseid. Seega ei tohiks antud kulud üürniku jaoks suureneda hüppeliselt, kuid väikesed igakuised erinevused on lubatud.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta