Küttesüsteem korterelamus

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Küttesüsteem korterelamus

25 Veebr 2021, 19:25

Tere,
Vanale 50ndatel ehitatud kahekorruselisele kortermajale ehitati juurde kolmas korrus ja katusealune korrus. Sellega seoses rekonstrueeriti küttesüsteem. Hetkel on küttesüsteem jagunenud kolmeks: vana osa küttesüsteem, uue osa küttesüsteem ja vee soojendamine uuele osale (vanal osal käib gaasi pealt). Kõigi kolme süsteemi vahel on mõõdik. Varem maksti kütet järgmiselt: küttekulu, mis näidiku järgi kulus uue osa korteritele jagati vastvalt korteri ruutmeetritele. Vee soojendamine vastavalt vee kasutusele ning kolmas osa oli siis= kogukulu-uue osa küttekulu näit-veesoojendamise näit. Sealt summast arvutati maha maja all oleva Baari kulu 49 ruutu (mis läks üldkuluna kuna neil tegelikult kütet pole) ja ülejäänu jagati vana osa korteri ruutmeetrite järgi. Vana osa küttesüsteem on aga kaks korda kulukam ja tarbib rohkem kütet. Nüüd aga valiti uus ühistu (kuhu uue osa kortereid ei kaasatud) ja saadeti kõigile arved, kus kogu küte on jagatud korterite ruutmeetrite järgi. Siit ka küsimus, et kui on võimalus reaalselt näha palju kütet kulus (küll mitte korteripõhiselt aga süsteemipõhiselt), siiski jagada küte kõigi vahel või ikkagi makstakse selle eest, mida reaalselt kasutatakse?

Re: Küttesüsteem korterelamus

28 Veebr 2021, 23:42

Tere

Kulude kandmise kohta on seaduses sätestatud: Korteriomanikud teevad majanduskava alusel perioodilisi ettemakseid vastavalt oma kaasomandi osa suurusele. Korteriomanike kokkuleppe tingimusi arvestades võib korteriühistu põhikirjaga ette näha seaduses sätestatust erineva kohustuste jaotuse aluse ja tasumise korra majandamiskulude kandmisel, kui see on kõiki asjaolusid arvestades mõistlik ega kahjusta ülemääraselt ühegi korteriomaniku õigustatud huve. Eelkõige võib põhikirjaga ette näha, et tegelikust tarbimisest sõltuvad majandamiskulud tasub korteriomanik pärast kulude suuruse selgumist kas vastavalt oma kaasomandi osa suurusele või vastavalt tema poolt tarbitud teenuse mahule.
Seega tuleb vaadata, kuidas kas ja kuidas on kulude kandmise printsiibid kajastatud Teie põhikirjas. Kui need on kajastamata, tuleb lähtuda seaduses sätestatus, et kulud kantakse vastavalt kaasomandi osa suurusele. Kui põhikirjas on põhimõtted kajastatud, tuleb lähtuda neist. Igal juhul tuleb kehtestada seaduse või põhikirja printsiipide alusel majandamiskava ning koguda makseid kava kohaselt. Kava kehtestab üldkoosolek igaks majandusaastaks. Juhatuse ülesanne on kava koostada ja korteriomanikele tutvustada, ent juhatuse pädevuses ei ole kava kehtestamine. Korteriomanikel on õigus teha kavasse vajalikke muudatusi.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta