Tagatisraha nõuded.

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Tagatisraha nõuded.

08 Dets 2020, 20:48

Tervist,

Üürisin korterit ja lõpetasin lepingu. Korteri andsin üle niimoodi et omanikku ei näinud, sest ta ütles lihtsalt (tegu oli suusõnalise kokkuleppega) et annaksin teada kui olen välja kolinud ja paneksin võtmed postkasti. Me ei fikseerinud kusagil mis seisu jäi korter minu lahkudes.
Mõned päevad hiljem seoses tagatisraha tasumisega esitas omanik mulle nõude viimase kuu kommunaalidele (olime kokku leppinud et viimased kommunaalid lähevad maha tagatisrahast) ja korteri koristusele - peale neid nõudeid muutus tagatisraha sisuliselt nulli. Mul on aga kahtlusi mõlema summa suuruse kohta – et need on nö „pastakast välja imetud”.
Mida peaksin tegema, et saada teada reaalsed kommunaalkulud (kas mul on üldse võimalik reaalseid kulusid teada saada kui olin korteris vaid ühe kuu ja pole võrdlusmomenti teiste kuudega või teiste sama maja korteritega ning omanik on ise ka KÜ juhatuses...) ning kas omanikul on õigus minult nõuda koristuse eest tasu kui me üleandmisel ei ole fikseerinud korteri seisukorda? Mina väidan et korter sai üle antud samas seisukorras mis vastu võttes (puhtana) ja tema võib väita et korteris oli vaja mitu tundi koristada...

Tänan!

Re: Tagatisraha nõuded.

16 Dets 2020, 21:27

Tere

Kommunaalkulusid tasutakse vastavalt esitatud arvele. Üürileandja on kohustatud Teile arvestuse aluseks oleva arve esitama. Ka seaduses on kirjas, et üürileandja peab üürniku nõudmisel võimaldama tal tutvuda kõrvalkulusid tõendavate dokumentidega
Üürnik peab üüritud asja koos päraldistega pärast lepingu lõppemist tagastama seisundis, mis vastab asja lepingujärgsele kasutamisele. Üüritud asja tagastamisel peab üürileandja kontrollima asja seisundit ja viivitamata teatama üürnikule asja puudustest, mille eest üürnik vastutab. Üürnik peab oma kulul kõrvaldama üüritud asja puuduse, mida saab kõrvaldada asja harilikuks säilitamiseks vajaliku väikese koristamise või hooldamisega. Kõik nimetatud tegevusi ületavad tegevused ei kuulu üürniku vastutusalasse. Samas tuleb silmas pidada, et nõude esitajal tuleb alati tõendada nõude aluseks olevaid asjaolusid. Kui üürileandja jättis asja üle vaatamata ja asja seisundi fikseerimata võib korteri seisundi tõendamine osutuda keerukaks ja üürileandjal on sellest tulenevalt keerukas ka oma nõude olemasolu tõendada.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta