Ostsin korter aga esimesel päeval ilmnesid vead

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Ostsin korter aga esimesel päeval ilmnesid vead

05 Dets 2020, 13:10

Ostja ja müüja poolt oli sõlmitud "Korteriomandite müügileping" (16.11.2020). Üleandmise akt mina sõlmisin ainult esmaspäeval 30.11.2020. Selle korteri ostmisega on seotud ka makler firmast Uusmaa. Mina hakkasin elama selles korteris alustades 2-st detsembrist 2020 ja kohe avastasin probleemid.
Korteri ostmisega kaasa läks kõik sisustus, mille nimekiri on üleandmise aktil. Sellest nimekirjast problleemseteks asjadeks on nüüd köögi ahi ja mikrolaineahi. Nüüd on väikesed probleemid selles korteris, millest korteri omanik mulle ei ole öelnud ja hakkas rääkima, et varem kõik töötas.
Probleem 1:köögis on olemas valamu, mille tühjendustorul esineb ummistus; Probleem 2: Osa köögi tehnikast ei tööta (ahi ja mikrolaineahi)

Notari poolt tuli kiri, kus ta kirjeldab võlaõigusseaduse: § 218, § 220, § 221, § 108 ja 222, § 110, § 115 ja 225, § 112 ja 224, § 116 kuni 118 ja 223, § 112 lg 2 ja 188 lg 1. Seega mul on ülalkirjeldatud eelduste täitumusel õigus nõuda eeskätt puuduste likvideerimist. Kui müüja puudusi ei kõrvalda, siis rekendub võlaõigusseaduse § 222 lg-le 5. (tekst ole suurem aga teksti limiitid ei luba sisestada kogu tekst)
Kas mina võin küsida kulude kompensatsioon ahi ja mikrolaineahi eest? Müüja poolt on ööeldud, et varem kõik töötas. Praegu mina viisin need asjad defekteerimisele. Selle köögi tehnikaga on selline lugu, et tootja on pankrot ja võimalik, et varuosad enam ei saa osta või tellida. Kui ei saa osta varuosad siis mul on soov, et müüja kompenseeris kulud uue tehnika ostmisele. Kas see on võimalik müüja poolt küsida?
Nagu mina saan aru, et toru ummistuse lekvideerimine kompenseerib täis mahus korteri müüja?
Sellistel probleemidel on olemas mingi ajaline piirang (seaduses nimetatud mõistlik). Kas mina ei ole ületanud see aeg? Ütlesin sellest nii omanikule kui ka maklerile ainult reedel 04.12.2020. Enne müügileppingu allakirjutamist müüja ütles meile kõigile, et kõik korteris töötab ja korteriga peitud probleeme ei esine.

Re: Ostsin korter aga esimesel päeval ilmnesid vead

11 Dets 2020, 20:04

Tere

Korter, nagu ka muu müügiese, peab vastama lepingus kirjeldatule. Kui lepingus on loetletud ka köögitehnika ja on kirjutatud, et see on töökorras, peab see ka nii olema. Vastasel korral on tegemist lepingutingimustele mittevastava eseme müügiga ja Teil on õigus kasutada seadusest tulenevaid õiguskaitsevahendeid. Kirjeldatud asjaoludel võib olla tegemist varjatud puudustega. Varjatud puudus on lepingutingimustele mittevastavus, mis on esemel lepingu sõlmimise hetkel, millest müüja ostjat ei teavitanud ja mida ostja ei saanud ka ise lepingut sõlmides esemel märgata. Varjatud puudus ilmneb reeglina pärast lepingu sõlmimist, kui vastne omanik hakkab asja kasutama. Kui puudub kokkulepe ehk lepingutingimus eseme teatud omaduse suhtes, siis tuleb hinnata, kas asi vastab selleks ettenähtud kasutuseesmärgile ning lisaks ka, kas see vastab vähemalt samale kvaliteedile, mida tavaliselt omavad samasse kaubagruppi kuuluvad sarnased asjad.
Varjatud puuduse ilmnemisel tuleb müüjale sellest kohe teada anda. Seaduse järgi peab tarbija, kes avastab ostetud esemel varjatud puuduse, sellest müüjat teavitama ja sellega koos nõude esitama kahe kuu jooksul. Kui tegemist ei ole tarbijalemüügiga, see tähendab et nii ostja kui müüja on füüsilised isikud, tuleb teatada mõistliku aja jooksul puuduse avastamisest. Praktika kohaselt on kasel juhul peetud mõistlikuks ajaks kuni kahte kuud.
Esmalt tuleks anda müüjale võimalus ese lepingutingimustega vastavusse viia. Selleks tuleb anda mõistlik aeg. Kui müüja esemel ilmnenud puudusi ei kõrvalda, on Teil õigus kõrvaldada need ise ning nõuda müüjalt tehtud kulutuste kompenseerimist. Puuduse kõrvaldamine ei pea seisnema ilmtingimata olemasoleva asja remontimises. Kui asja parandamise ei ole võimalik võib selle asendada teise samaväärse esemega.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta