Kortermaja mõõdistamisega seonduvad kulud

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kortermaja mõõdistamisega seonduvad kulud

04 Dets 2020, 15:22

Tere!

Kortermaja kolmanda korruse korteri ehitusprojekti kohta küsib Ehitusjärelvalveamet lisaks vahelae läbilõike joonist.

Kortermaja on ehitatud 1930ndatel ning 1969 on ehitatud peale neljas korrus. Vahelaed on puidust. Algsetes projektides puudub ülevaade vahelae konstruktsioonist.

Täpse vahelae läbilõike joonise tegemiseks on vajalik avada 4. korruse korterites põrandad.
Kas põrandate avamisega seonduva uuringu kulu peaks tasuma korteriühistu?

Lisaküsimus:
Ühes 4. korruse korteris on teostatud 90ndatel ehitusprojektiga renoveerimise tööd, mille käigus valati betoonist põrandaid ning tõsteti põranda tasapinda. 90ndatele aastatele vastavalt on Linnavalitsusele esitatud projekti kirjeldus väga lühike ning seal ei ole põrandatega tehtavad tööd kajastatud.

Kas 4. korruse uute ja muudetud põrandate mõõdistamise tööde kulu peaks tasuma 4. korruse omanik (sest tööd ei ole projektis kajastatud), korterühistu, või 3. korruse renoveeritav korter?

Re: Kortermaja mõõdistamisega seonduvad kulud

11 Dets 2020, 19:53

Tere

Korteriomandi- ja korteriühistu seaduse kohaselt on kortermaja jaotatud eriomanditeks (korteriteks), mis kuulub igale korteriomanikule, mida ta saab ise vabalt kasutada ja käsutada ning mille korrashoiu ja remondiga seotud kulud tuleb korteriomanikul kanda ning korteriomanike kaasomandiks, mille kasutamise ja käsutamise üle otsustatakse ühiselt ning mille korrashoiuga tegeleb korteriühistu. Eriomandi esemeks ei ole hoone ja selle osad ega hoone püsimiseks või ohutuse tagamiseks või korteriomanike ühiseks kasutamiseks vajalikud seadmed ka siis, kui need asuvad eriomandi esemeks oleva hoone reaalosa piires. Kuna vahelaed on ilmselt hoonepüsimiseks ja ohutuse tagamiseks vajalikud, ei saa need kuuluda eriomandi koosseisu vaid on kaasomandi eseme osaks. Kaasomandit valitsevad korteriühistu puhul korteriomanikud korteriühistu kaudu.
Kuna vahelaed on kaasomandi osa, tagab nende korrasoleku ja kõigile nõuetele vastavuse (sealhulgas dokumentatsioon) korteriühistu. Mida, kuidas ja millal vahelagedega tehakse, otsustab korteriühistu üldkoosolek ja kulud peaks üldkoosoleku otsuse alusel katma korteriühistu, kui üldkoosolekul ei otsustata teisiti.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta