Elukoha parendamisele tehtud kulutuste hüvitamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Elukoha parendamisele tehtud kulutuste hüvitamine

11 Sept 2020, 07:05

Abiellusime 2014.a jaanuaris, otsustasime ühisvara kasuks. 2015. a juunis suri mul abikaasa isa ning asusime elama abikaasa emale kuuluvasse suvilasse, kuhu jäime aastaringselt elama. Ühiseid lapsi meil abikaasaga ei ole. Abikaasa suri 2019. a mais. Selleks ajaks olime tema emale kuuluvat suvilat ja krundil olevat arendanud, sh püstitasime aiakuuri ja katusealuse, renoveerisime sauna, rajasime veetorustiku aiamaalt sauna ja saunas külma ja sooja vee kasutamise, ehitasime välja maja II korruse, renoveerisime ja ehitasime välja keldri, rajasime vundamendiga kasvuhoone, krundile sissesõidutee. Arvestuslikult panime sellesse oma ühist raha 30-40 tuhat eurot. Abikaasa ema julgustas seda tegema, lubades suuliselt, et saame seal elada ja edaspidi seda hallata. Tema ise oli seal meiega koos suvisel perioodil (maist oktoobrini). Kui abikaasa suri, jäin mina sinna edasi elama kokkuleppel abikaasa emaga. Sel kevadel otsustas abikaasa vend, et soovib ise sinna krundile oma kodu rajada. Abikaasa ema soovib kogu krundi tervikuna temale pärandada. Nad nõudsid, et taastaksin endise olukorra. Nende hinnangul tegime seal parendusi abikaasaga enda jaoks, neil ei ole sellest midagi vaja ning nad ei pea mulle midagi sellesse investeeritud osast välja maksma. Ütlesid, et kui ma arvan teisiti, siis võin neilt taotleda kohtu kaudu. Ei hoidnud alles kogu sellest tegevusest tšekke ega arveid. Ilmselgelt tõstsime kogu kinnistu väärtust, kuid hindamisakte enne ega nüüd ei ole teinud. Kas mul on mõtet pöörduda kohtusse? Kas ja millised õigused mul on sellesse varasse investeeritud summade tagasisaamiseks? Või mida saaksin kohtu kaudu taotleda? Kui abikaasa ema on nüüd teinud nt kinkelepingu oma elus olevale pojale, siis kas või kelle suhtes siis saaksin nõude esitada, kui mul selleks õigus on?
Tänuga

Re: Elukoha parendamisele tehtud kulutuste hüvitamine

18 Sept 2020, 13:37

Tere

Kui üürilepingu lõppemisel ilmneb, et asja väärtus on üürileandja nõusolekul tehtud parenduste või muudatuste tõttu oluliselt suurenenud, võib üürnik nõuda selle eest mõistlikku hüvitist. Muude kulutuste hüvitamist võib üürnik nõuda üürileandjalt vastavalt käsundita asjaajamise kohta sätestatule. Asjaajamisele asumise korral sellest soodustatule eelnevalt teatamata peab käsundita asjaajaja soodustatule asjaajamisest esimesel võimalusel teatama. Kui see on võimalik ja käsundita asjaajajalt mõistlikult oodatav, peab käsundita asjaajaja ootama ära soodustatu edasise otsuse asjaajamise kohta. Teil ilmselt kirjalik nõusolek üürileandja poolt parenduste ja muudatuste tegemiseks puudub ja tehtud töödest Te üürileandjat ei informeerinud. Parendusi ja muudatusi tuleb hinnata eluaseme mõistlikust kasutamisest ja majandamisest lähtudes. Kui Te olete hooneid renoveerinud sedavõrd pika aja jooksul, siis ilmselt on enamiku tehtud kulutuste nõudmine aegunud. Üldine nõuete aegumise tähtaeg on kolm aastat. Vaidluse lahendamiseks on Teil võimalik pöörduda hagiga kohtusse ja nõuda kulutuste, mis ei ole aegunud, hüvitamist. Kindlasti on tegemist keeruka vaidlusega ja nii Teie õiguste väljaselgitamiseks kui nõude tulemuslikkuse väljaselgitamiseks on otstarbekas pöörduda individuaalsele õigusnõustamisele.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Re: Elukoha parendamisele tehtud kulutuste hüvitamine

18 Sept 2020, 21:27

Üürilepingut meil ei olnud. Elasime siin suulise kokkuleppe alusel, tasudes seotud kulud, nt elektrileping on minu nimel, enne surma oli minu abikaasa nimel. Kõik tehtud muudatused ja parendused kooskõlastasime omanikuga, abikaasa emaga enne nende tegemist suuliselt, samuti - kuna ta ise elab samas majapidamises maist oktoobrini, siis kiitis ta tehtud muudatused heaks need ise üle vaadates ja neist ka osa saades. Kuivõrd kehtivad suulised kokkulepped ning kuidas mõjutab üürilepingu puudumine?

Re: Elukoha parendamisele tehtud kulutuste hüvitamine

25 Sept 2020, 14:02

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.

Kui lepingule ei ole seadusega kehtestatud kohustuslikku vormi, võib see olla mistahes vormis. Sealhulgas suuline. Üürilepingule vormi kehtestatud ei ole, seega võib olla tegemist suulise üürilepinguga. Nagu öeldud, sõltuvad tulemuslikkuse väljavaated sellest, mida ja kas tõendada suudetakse. Foorumis ei ole kahjuks võimalik Teid vajalikul määralaidata, kuna eeldab kõigi asjaolude analüüsimist ja tõendite kogumise võimalikkuse väljaselgitamist. Foorum on mõeldud üldiste küsimuste lahendamiseks. Spetsiifiliste üksikolukordade lahendamiseks tuleks pöörduda individuaalsele nõustamisele, nagu ka varem olen selgitanud.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta