Kaasomandi eseme korrashoid - eriomandi eseme taastamise kulude hüvitamine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Kaasomandi eseme korrashoid - eriomandi eseme taastamise kulude hüvitamine

01 Sept 2020, 20:15

Tere!

Elan 60 korteriga 1960ndatel ehitatud kortermajas. Juunis toimunud korteriühistu koosolekul ma COVID-19 tõttu osaleda ei saanud, kuid sain koosoleku protokolli. Selle kohaselt vahetataks veearvestid kaugloetavate arvestite vastu selle aasta septembris ja järgmise aasta kevadel vahetataks välja kogu maja küttesüsteem, k.a korterites olevad torud ja radiaatorid. Minul otsest vajadust neiks töödeks ei ole, kuid tean, et olen kohustatud KÜ-l võimaldama neid töid teha. Suhtlesin KÜ esimehega ja tõenäoliselt on mõlema töö teostamiseks vaja minu mõni aasta tagasi täielikult renoveeritud korteris seinu lõhkuda (veearvestitele on tegelikult ligipääs tagatud, kuid polevat piisav). Saan aru, et selle tõttu tekkinud kahju tuleb KÜ-l omanikule hüvitada ja olen KÜ esimehele edastanud ka sellekohase soovi.

Minu küsimused: millal ja kuidas oleks mõistlik täpsemalt kokku leppida omanikule hüvitatav kahju? Kuidas käituda, kui KÜ ei ole nõus kahju hüvitama? Kas ma saan õigesti aru, et see on korteri omaniku ja KÜ kokku leppida, kas korteri omanik tellib töö, tasub ja KÜ hüvitab või KÜ ise tellib töö ja tasub? Mida soovitate teha? Ma soovin kindlasti vältida olukorda, kus seinas jäävad taastamata või oma kuludega seinad taastan ja seejärel ei ole KÜ nõus tasuma.

Aitäh!

Re: Kaasomandi eseme korrashoid - eriomandi eseme taastamise kulude hüvitamine

08 Sept 2020, 10:30

Tere

Korteriomandi- ja korteriühistuseaduse kohaselt on korteriomanik kohustatud võimaldama eriomandi eset kasutada teistel isikutel, kui see on vajalik kaasomandi eseme korrashoiuks. Selle tõttu tekkinud kahju tuleb omanikule hüvitada.
Kahju hüvitamise eesmärk on asetada kahju kannataja olukorda, milles ta oleks olnud, kui kahju tekitanud sündmust ei oleks toimunud. Seega tuleb hüvitada kogu tekkinud kahju, et saavutada viimistlus mis oli varem (nii tööde kui materjali kvaliteedi poolest). Kahju hüvitamine võib toimuda kokkuleppel. Pooled võivad vabalt valida kahju hüvitamise viisi, eeldusel, et mõlemad sellega nõus on ja kahju hüvitamise eesmärk saab täidetud. Töid võib teostada nii ühistu kui korteriomanik. Kui kokkulepet ei saavutata, saab kahju hüvitamist nõuda ka kohtus.

Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta