põhikirja kinnitamine, juhatuse valimine

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

põhikirja kinnitamine, juhatuse valimine

19 Aug 2020, 16:01

Tere,

elan 4 korteriga kortermajas, 2 korterit ehk pool maja kuulub mulle. Riiklikult on ühistu loodud, kõik korteriomanikud on ühistu liikmed. Siiani pole keegi koostanud põhikirja, kodukorda, korraldanud raamatupidamist, organiseerinud haldus- ja hooltusteenuseid jne. Maja üldvoolu ja vee leping on minu kui eraisiku nimel, sest ühistul puudub arvelduskonto ja raha. Samuti on maja vana ja vajab renoveerimist. Naabritega rääkides ongi nende meelest ok, et maksan terve maja vee arve ja siis proovin teiste korteriomanike käest raha kätte saada.

Olukorra lahendamiseks koostasin ise põhikirja, kodukorra, olen valmis olema ise ühistu juhatuses jne.
Koostasin üldkoosoleku teate, kõik 4 korteriomanikku olid kohal. Koosoleku tulemusena ei saanud ühtegi otsust teha, sest 50% on poolt ja 50% ühistu liikmetest on vastu.
Uuel nädalal on korduskoosolek. Kui selle tulemusena ei saa ka ühtegi otsust vastu võtta, siis kuidas peaksin edasi käituma?

Mis on minu kui ühistu liikme võimalused, et ühistu saaks toimima ja ma ei peaks maksma arveid, mis tegelikkuses peaksid olema esitatud ühistule?


Tänud vastamast!

Re: põhikirja kinnitamine, juhatuse valimine

27 Aug 2020, 11:49

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Nagu igal juriidilisel isikul, nii peab ka korteriühistul olema seadusjärgne esindaja. Tavapäraselt on selleks juhatuse liige (või juhatuse liikmed). Kuna korterelamutes ei leidu sageli inimest, kes oleks nõus juhatuse liikme kohustusi täitma ja vastutust kandma, näeb KrtS ette võimaluse valida korteriühistule valitseja, kellel on õigus ühistut juhtida ja esindada juhatuse asemel. Kohustuslike andmete esitamata jätmisel on registripidajal õigus kohustatud isikut trahvida. Muret ei ole vaja tunda nendes korterelamutes, kus on 10 või vähem arv kortereid või kus kõik korterid kuuluvad ühele omanikule. Nendes majades ei ole juhatuse ega valitseja valimine kohustuslik, kuid siiski soovituslik, kuna juhatuse puudumisel juhivad ja esindavad korteriomanikud korteriühistut ühiselt. Korteriühistu ühiselt juhtimine ja esindamine on üsna kohmakas ning võib asjatult komplitseerida suhtlust ja lepingute sõlmimist teiste osapooltega (nt pangad, teenusepakkujad). Kahjuks ilma üldkoosoleku otsuseta juhatust valida ei saa, ent korteriomanikele võib olla vastuvõetavam valitseja valimine. Soovitan selle ühe võimalusena üldkoosolekul välja pakkuda.

Lugupidamisega
Tiina Mölder
jurist

Vasta