Naaber keeldub veeleket likvideerimast

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Naaber keeldub veeleket likvideerimast

30 Juul 2020, 11:49

Tere

Minu ülemise naabri vannitoas on kanalisatsioonitorus leke ning kui ülemine naaber oma dušinurka kasutab, siis jookseb minu korteri vannitoa laest vett alla. Tegemist on uue ehitisega (valminud august 2018) ja ehitaja on kohustatud kahe aasta jooksul tekkinud vead likvideerima. Ehitaja on nõus likvideerima lekke põhjuse ja parandama ka likvideerimise käigus tekkinud vead ülemise naabri vannitoas. Samuti on ehitaja nõus likvideerima vead minu korteris.
Sellegipoolest keeldub ülemine naaber ehitajat ja töömehi sisse laksmast, sest neid otseselt see leke ei häiri, see tähendab, et nende korteris pole siiani mingit silmaga nähtavat kahju tekkinud. Samas peaks kanalisatsiooni- ja veetorustik, mis asuvad tema vannitoa põranda all, olema korteriühistu kaasomand. Kuidas peaksin edasi käituma ja kuhu järgmisena pöörduma, et kohustada ülemist naabrit töömehi sisse laskma ja lekkeprobleem tema põranda all olevas kanalisatsioonitorus saaks likvideeritud?

Ette tänades

Re: Naaber keeldub veeleket likvideerimast

06 Aug 2020, 13:17

Tere

Vastavalt kehtivale korteriomandi- ja korteriühistuseadusele on korteriomanikul õigus kasutada eriomandi eset oma äranägemise järgi niivõrd, kui see ei ole vastuolus seadusega või kolmanda isiku õigustatud huviga. Praegusel juhul on Teie õigustatud huvi likvideerida Teie korterit kahjustav leke, seega on naabri tegevus õigusvastane.
Korteriomanik võib nõuda, et eriomandi ja kaasomandi eset kasutataks seaduse ning korteriomanike kokkulepete ja korteriühistu põhikirja kohaselt. Kui eriomandi ja kaasomandi eseme kasutamine on reguleerimata, lähtutakse korteriomanike huvidest, sellise nõude võib esitada ka korteriühistu. Korteriomanik on kohustatud hoidma eriomandi eset korras ning seda ja kaasomandi eset kasutades hoiduma tegevusest, mille toime teistele korteriomanikele ületab omandi tavakasutusest tekkivad mõjud. Samuti on korteriomanik kohustatud võimaldama eriomandi eset kasutada teistel isikutel, kui see on vajalik kaasomandi eseme korrashoiuks. Selle tõttu tekkinud kahju tuleb omanikule hüvitada.
Seega soovitan Teil pöörduda esmalt korteriühistu poole. Probleemi põhjuseks on kirjeldatust lähtuvalt leke kaasomandi esemest ehk ühiskasutuses olevast torustikust ja nõuda ühistult rikke likvideerimist. Seejärel saab ühistu juba ise naabrile vajalikest remonttöödest, nende teostamise ajast ja võimaliku kahju hüvitamise võimalusest teada anda ja nõuda naabrilt kohustuse võimaldama eriomandi eset kasutada teistel isikutel (remondimeestel), kui see on vajalik kaasomandi eseme korrashoiuks, täitmist.
Lugupidamisega

Tiina Mölder
jurist

Vasta