Mul on küsimus korteri torustiku vahetuse kohta kas või kuidas on õige toimida

Foorumi reeglid
Juristaitab veebi digitaalsesse arhiivi kuuluvad alates 2011. aastast kuni 2023. aasta 15. maini veebi teel esitatud küsimused ja juristide poolt antud vastused. Tähelepanu! Arhiivis ei uuendata ega kaasajastata arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik tutvuda ajakohase teabega.

Isikuandmete töötlemise kohta saate lähemalt lugeda siit.
Vasta

Mul on küsimus korteri torustiku vahetuse kohta kas või kuidas on õige toimida

21 Juul 2020, 08:25

Tere
Ostsime korteri 2 korruselises 8 korteriga majas 2 aastat tagasi .Peale ostu selgus et vana malmtorustik on katkine ja umbes ,vesi tuli nii vannituppa kui ka jooksis keldris läbi .Kuna korteriühistut ei olnud loodud siis vahetasin oma kuludega torustiku keldrist kuni ülemise naabrini ja kõik toimis mõnda aega kuni 6 kuud tagasi jäi maja ja kaevu vaheline toru nii kinni et ei olnud võimalik enam seda lahti saada .Kuna vahepeal oli loodud ka KÜ mis ei ole jõudnud veel remondifondi koguda selle väikse ajaga otsustasin et ehk saame koos ülemise naabriga omade jõududega lahendatud.Kuna reovesi mis tuli oli vaja ka kiirelt kuskile ära lasta ja tegin keldris kiirelt torustiku ümber et vesi läheks kuivkäimla kogulasse senikaua kuni naabriga kokkulepime kes mida teeb.Kuid nüüd peale 6 kuud naabri lubadusi kaevamine ära teha otsustasin ise kõik ära teha.Kõik sai kaevatud ja uus torustik paika oma kuludega millepeale tegin pakkumise naabrile et maksaks kas või mingi osa kuludest sellepeale vastati et temal on kõik korras et vesi jookseb ära ja ta ei näe probleemi miks peaks mulle maksma millegi eest.Peale seda ühendasin tema toru oma korterist lahti ja ütlesin et see on minu paigaldatud torustik ja kui soovib liituda siis maksab poole kuludest aga kui ei siis proovigu ise siis see vana toru ärapuhastada ja ühendagu sinna või pöördugu KÜ poole.Kuid nüüd peale seda käib ja ähvardab mind kohtuse anda et ma nagu kiusan teda ja et temal on koguaeg korralikult vesi ära jooksnud, kuid temal jooksiski vesi ära aga ainult minu korterisse ja keldrisse.Seoses sellise olukorraga millised õigused on mul oleks ning kas on kohustus ülemise naabri toru endapaigaldatud kanalisatsiooni ühendada.

Re: Mul on küsimus korteri torustiku vahetuse kohta kas või kuidas on õige toimida

27 Juul 2020, 11:17

Tere,

Tänan esitatud küsimuse eest.
Torustiku näol on kindlasti tegemist kaasomandis oleva hooneosaga. Torustiku ummistuse korral, eriti kirjeldatud asjaoludel, kus ummistuse tõttu olid lekked, saanuks tõenäoliselt veekahjustusi ka hoone konstruktsioonid, seega oli tegemist hoone kui kaasomandi eseme säilimiseks vajalike kulutustega. Korteriomanikul on õigus teha kaasomandi eseme säilitamiseks vajalikke toiminguid teiste korteriomanike ja korteriühistu nõusolekuta ning ta võib nõuda korteriühistult vajalike kulutuste hüvitamist. Kui kaasomandi eseme säilitamiseks vajalike kulude kandmine ei ole kehtiva majanduskava alusel võimalik, on korteriühistu juhatus kohustatud koostama uue majanduskava ja kutsuma kokku korteriomanike erakorralise üldkoosoleku uue majanduskava kehtestamiseks.



Parimate soovidega
Tiina Mölder
jurist

Vasta